Tesla Autopilot: Ubezpieczyciel twierdzi, że weźmie pod uwagę użycie Autopilota do obniżenia ceny ubezpieczenia

0

Startupowa firma ubezpieczeniowa o nazwie „Root” korzysta z aplikacji mobilnej, aby śledzić zachowania swoich klientów podczas prowadzenia samochodu. Następnie oferuje kierowcom rabaty zależne od ich wydajności.

Zauważono, że wskaźnik wypadkowości samochodów marki Tesla spadł o 40% po wprowadzeniu Autopilota. Teraz Firma chce oferować zniżki na ubezpieczenie pojazdu dla kierowców Tesli wyposażonych w funkcję Autopilot.

Niestety w ogłoszeniu firmy ubezpieczeniowej znajdują się pewne niejasności:

Po pierwsze, nazywają to „zniżką dla samojeżdżących samochodów”:

„Obecnie wypuszczamy zniżkę dla samojeżdżących samochodów, czyli Tesli bo jak na razie tylko pojazdy tej marki mogą być wyposażone w funkcję Autopilota, ale wkrótce oferta ta będzie dostępna dla kierowców wszystkich samojeżdżających samochodów”

Ani Autopilot Tesli, ani żaden inny pojazd obecnie dostępny na rynku, nie jest systemem „samojeżdżającym”. Jest to po prostu zestaw narzędzi wspomagających kierowcę, a osoba siedząca w fotelu kierowcy jest nadal odpowiedzialna za jego prowadzenie.

Po drugie, twierdzą, że są w stanie wykryć jazdę danego klienta po autostradach z włączonym autopilotem.

„Podczas jazdy testowej aplikacja Root mierzy mile przejechane na autostradzie z autopilotem.

Stosujemy stopniowy rabat – poza dowolną zniżką kierowcy, którą już zarobiłeś! Im wyższy procent przejechanych mil na autostradzie, tym wyższy jest rabat. Dobrzy kierowcy samochodów Tesla oszczędzają dużo $$$ z Root!”


Nie jest jasne, w jaki sposób mogą faktycznie wykryć, że samochód znajduje się w funkcji Autopilota. Aplikacja może korzystać z GPS i akcelerometru telefonu do wykrycia po jakich drogach porusza się dany kierowca, ale nie gwarantuje wykrycia Autopilota.

Własne dane Tesli sugerują, że podczas jazdy samochodem najbezpieczniej jechać na samym środku wybranego przez nas pasa, co jest możliwe przy włączonej funkcji Autopilota. Kierując manualnie nigdy nie jesteśmy w stanie jechać idealnie po środku pasa. Firma Root być może w jakiś sposób będzie wykrywać jazdę z Autopilotem w taki sposób i wtedy będzie to podstawą do otrzymania zniżki za jazdę z Autopilotem.
Ogłoszenie o uruchomieniu Start-up’u nastąpiło zaledwie kilka tygodni po tym, jak Prezes Tesli, Elon Musk i Prezydent Jon McNeill potwierdzili, że planują rozszerzyć swój program ubezpieczeniowy i dostosować go do postępu Autopilota. Musk powiedział, że spodziewa się, że ubezpieczyciele będą kontynuować prace nad dostosowaniem swojej polityki stopniowo wraz ze zmniejszeniem się wskaźników wypadkowości samochodów Tesli wyposażonych w Autopilota.

Na potwierdzenie sensu takiej zniżki poniżej załączamy nagranie, które przedstawia sytuację, w której Autopilot Modelu X uniknął zderzenia z nadjeżdżającym z tyłu samochodem.