Trzeci rekord Tesli Model S P100D na 1/4 mili w ciągu tygodnia

0

W miniony weekend widzieliśmy nie jeden, a dwa nowe rekordy na 1/4 mili wykręcone przez Teslę Model S P100D. Dziś dowiadujemy się o kolejnym, nowym rekordzie. Tym razem zrobiła to ekipa z kanału Tesla Racing Channel. Zdołali oni urwać kolejne dwie-dziesiąte sekundy z poprzedniego rekordu i wykręcili wynik 10.44 s.

Trzeba zaznaczyć, że ten przejazd nieco różni się od poprzednich. Poprzednie rekordy uzyskiwane były przez samochody w 100% oryginalne, bez żadnych modyfikacji.

Zmiany w samochodzie, jakich dokonał Tesla Racing Channel zostały częściowo zainspirowane ostatnim tweetem Elona Muska, który sugerował, że właściciele mogą poprawić wydajność samochodów, usuwając niektóre części pojazdu w celu zmniejszenia ciężaru, a serwis Tesli jest w stanie to wykonać na specjalne życzenie klienta.

Zmniejszenie ciężaru może mieć ogromny wpływ na osiągi samochodu, zwłaszcza w przypadku przyspieszenia na niskich obrotach, ponieważ zmniejsza bezwładność samochodu i pozwala szybciej osiągać prędkość. Kiedy wyścigowy pionier Colin Chapman, założyciel firmy Lotus Cars, został zapytany, jak zrobić szybki samochód, powiedział: „najpierw uprościć, a następnie dodać lekkości”. Jego filozofia nie polegała na tym, że samochód stanie się szybszy przez dodanie koni mechanicznych, tylko przez redukcję masy.

Ta filozofia znajduje również odzwierciedlenie w zbliżającej się serii wyścigów samochodów elektrycznych – Electric GT. Poprzez usunięcie wnętrza i wymianę paneli nadwozia na materiały biokompozytowe udało się zredukować ciężar P100D, co znacznie skróciło przyspieszenie od 0 do 100 km/h do 2 sekund.

Tesla Racing Channel posłuchał sugestii Muska i usunął wszystko spod maski Tesli, co tylko było możliwe w celu zredukowania masy pojazdu.

 


Podsumowując rekord Tesli bez żadnych modyfikacji wynosi obecnie 10,63 s., a po modyfikacji i redukcji masy 10,44 s.