Northvolt – nowa gigafabryka w już wkrótce w Szwecji

0

Dwóch byłych dyrektorów Tesli postanowiło założyć własną fabrykę – Northvolt. Miałaby ona zajmować się produkcją baterii o dużych pojemnościach. Po zorganizowaniu zbiórki funduszy i nawiązaniu współpracy z firmą ABB, na siedzibę swojej nowej firmy założyciele wybrali Szwecję. Rozważane były również inne europejskie lokalizacje. Ostatecznie padło na dwie szweckie gminy – Skellefteå i Västerås. Fabryka zlokalizowana zostanie w Skellefteå a w Västerås, gminie położonej w centrum Szwecji, niedaleko Sztokholmu, wybudowane zostanie centrum badań i rozwoju. Jak podaje firma, te dwie lokalizacje nie zostały wybrane przypadkowo:

Skellefteå to część zagłębia surowców i klastra górniczego, zlokalizowana w północnej Szwecji. Region ten posiada długą historię produkcji i recyklingu. Fabryka będzie produkować baterie litowo-jonowe na dużą skalę. To tam będzie odbywała się główna część produkcji: przygotowanie materiału, montaż części i prace z tym związane. Zatrudnienie znajdzie tu około 2000 – 2500 osób.

Västerås to gmina prężnie działająca w obszarze energii i elektryfikacji. To siedziba kilku międzynarodowych firm, między innymi ABB. Pracują tam światowej klasy inżynierowie i ludzie posiadający kompetencje w dziedzinie badań i rozwoju w elektryfikacji i optymalizacji procesów.

Dział Badań i Rozwoju umiejscowiony zostanie w Västerås. Tam też zbudowana zostanie linia demonstracyjna, planowana na rok 2019, służąca do kwalifikowania i uprzemysławiania produktów i procesów. Planowane jest zatrudnienie 300-400 osób. Lokalizacja została wybrana właśnie ze względu na sąsiedztwo firmy ABB. Produkcja ruszy w 2020r. Rocznie w 2020 pojemność baterii wynosić będzie łącznie 8 GWh, a gdy fabryka zostanie ukończona w roku 2023 są plany na osiągnięcie wartości łącznej rocznej wartości na poziomie 32 GWh.

W takim razie pozostaje nam cierpliwie czekać na największą fabrykę baterii litowo-jonowych w Europie – porównywalną rozmiarami do pierwszej fabryki Tesli – Gigafactory 1 w Newadzie. Ciekawostką jest to, że nowi właściciele fabryki Northvolt, założyciel i CEO Peter Carlsson i COO Paolo Cerruti, pracowali właśnie nad Gigafactory 1 w USA.