Tesla wprowadza nawigację w przeglądarce internetowej uwzględniającą sieć Tesla Supercharger

0

Tesla wprowadziła dziś nowe narzędzie do planowania podróży. Przypomina ono system nawigacji instalowany w Teslach, który po wyznaczeniu długiej trasy uwzględnia również najbliższe Superchargery, na których powinniśmy doładować swój samochód oraz pokazuje czas jaki potrzebny jest do doładowania baterii, aby przejechać wyznaczoną trasę.

Do tej pory nawigacja z takimi funkcjami była dostępna jedynie w samochodach marki Tesla, a od dziś każdy może zaplanować/sprawdzić taką trasę z poziomu przeglądarki internetowej.

Nowa nawigacja na stronie internetowej tak jak w samochodach Tesla, również bazuje na Mapach Google, ale ma bardzo przydatną funkcję – użytkownik może wybrać samochód Tesli o określonym zasięgu (na liście są Modele S, 3, X tylko z obecnie sprzedawanymi pakietami baterii) i wytyczyć trasę w oparciu o sieć stacji ładowania Tesla Supercharger.

Firma przedstawia tę nawigację jako narzędzie edukacyjne dla potencjalnych klientów Tesli, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak oraz czy można zaplanować daleką podróż samochodem elektrycznym marki Tesla.

Nowa nawigacja Tesli jest dostępna na stronie internetowej https://www.tesla.com/trips

Nawigacja jest zbudowana dla potencjalnych nabywców, a nie dla obecnych właścicieli Tesli, ponieważ działa tylko z nowymi pojazdami Tesla dostępnymi do zamówienia na dzień dzisiejszy. Może również okazać się użytecznym narzędziem dla właścicieli, którzy chcą wyznaczyć trasę z uwzględnieniem Superchargerów bez konieczności korzystania z pokładowego systemu nawigacyjnego.

Poniżej mamy przykład trasy z Warszawy do Berlina obecnie sprzedawanym Modelem 3 Long Range. Nawigacja pokazuje nam, że całkowity czas podróży wyniesie 7 godzin, a po drodze będziemy musieli doładować Teslę przez 50 minut na SC w Poznaniu. Na samym końcu podana jest także informacja o szacowanych oszczędnościach. Przy wyborze Tesli zamiast samochodu spalinowego, nawigacja wylicza, że oszczędności wyniosą około 15 dolarów.

Drugi przypadek jest o wiele ciekawszy. Ze względu na słabo rozwiniętą sieć stacji ładowania Supercharger w Polsce, chcąc wybrać się w trasę z Gdańska do Krakowa Modelem 3 LR, nawigacja planuje nam dwa doładowania: w Poznaniu (30min) oraz w Kostomłotach pod Wrocławiem (65min).

Łączny czas tej podróży ma wynieść 11 godzin i 14 minut, gdzie samochodem z silnikiem spalinowym GoogleMaps szacują czas na ok. 6 godzin. Jest to oczywiście specjalnie wybrana przez nas trasa pokazująca, że jeszcze wiele Superchargerów jest potrzebnych w Polsce. W obronie samochodów elektrycznych można powiedzieć, że taki samochód nie służy by codziennie robić trasę z północy na południe Polski. Nawet jeśli, to po drodze mamy inne ładowarki (nie musimy korzystać koniecznie z SC), na których naładujemy samochód elektryczny i taka trasa będzie trwała o wiele krócej.

Podsumowując, firma Elona Muska stworzyła kolejne przydatne narzędzie zarówno dla potencjalnych klientów, którzy mogą sprawdzić, czy Tesla jest wystarczająca dla ich codziennych potrzeb pod względem zasięgu oraz dla obecnych właścicieli, którzy nie muszą już planować trasy jedynie w swojej Tesli.

Źródło: electrek.co