Audi e-tron GT concept

0
Kolejne elektryczne Audi podąża ścieżką wyznaczoną przez Audi e-tron, które na drogach pojawi się jeszcze tej wiosny i Audi e-tron Sportback, którego rynkowa premiera przewidziana jest na koniec tego roku. Nowy samochód oparty jest o architekturę płaskiej podłogi, dającą mu doskonałe proporcje i niski środek ciężkości. 434 kW (590 KM) mocy potwierdza, że to prawdziwie sportowe auto. Moment obrotowy – jak można się spodziewać po dynamicznym Audi – transferowany jest na koła za pośrednictwem stałego napędu na cztery koła quattro z selektywnym rozkładem momentów napędowych między kołami. Za przygotowanie tego modelu studyjnego do wersji produkcyjnej odpowiada spółka-córka Audi, Audi Sport GmbH.

Zainspirowane wynikami z tunelu aerodynamicznego: stylistyka i nadwozie

Płaskie, szerokie i z dużym rozstawem osi – tak wygląda klasyczne Gran Turismo. Audi e-tron GT concept odzwierciedla te proporcje. Ma 4,96 m. długości, 1,96 m. szerokości i 1,38 m. wysokości. Lekkie nadwozie tego czterodrzwiowego coupé to konstrukcja wielomateriałowa. Cała sekcja dachu zrobiona jest z carbonu z wieloma komponentami z aluminium, a elementy wspierające powstają ze wzmocnionej stali. Technologia i rozwiązania techniczne stosowane w tym samochodzie powstały w wyniku bliskiej współpracy Audi z Porsche, ale pomimo tego, jego stylistyka i charakter pełne są niepowtarzalnych genów Audi.

Łagodnie opadająca ku tyłowi linia dachu e-tron GT concept, przechodząca gładko w tył pojazdu, przywołuje na myśl nadwozie typu Sportback, tak dobrze znane z innych modeli rodem z Ingolstadt. Tu jednak jest to wyraźny krok w przyszłość, ukazujący kolejny etap ewolucji języka stylistycznego Audi. W porównaniu z obecnymi modelami Audi, wyróżnia się wyraźnie zwężający się ku tyłowi przedział pasażerski. Nadkola i linia ramion są wyraźnie zaakcentowane i wraz z płaską, niecodzienną dla aut elektrycznych podłogą, podkreślają wizualnie niski środek ciężkości i dynamiczny potencjał Audi e-tron GT concept.

Szerokie linie, wiele elementów funkcjonalnych nadwozia, wloty powietrza w nadkolach i solidny dyfuzor z tyłu wyraźnie wskazują na fakt, że sylwetka tego auta powstawała w tunelu aerodynamicznym. Niski współczynnik oporu powietrza pomaga w osiągnięciu niższego zużycia energii, a obniżone zawieszenie wizualnie charakteryzuje całą stylistykę.

Linia progów przebiegająca od przednich do tylnych nadkoli została „wyciągnięta” na zewnątrz, tworząc w ten sposób charakterystyczny kontrast w stosunku do przedziału pasażerskiego. Progi przyciągają wzrok do podwozia Audi e-tron GT, w którym ulokowano centrum energetyczne samochodu, czyli akumulator. Do rozwiązań elektrycznych nawiązuje też stylistyka felg – każda z nich ma pięć podwójnych ramion. Dynamiczna stylistyka bierze pod uwagę konieczność optymalnej wentylacji tarczy hamulcowych i redukuje opór powietrza. Na 22-calowe felgi zakładane są opony w rozmiarze 285/30.

Charakterystyczna dla Audi rama Singleframe wyznacza środek przodu auta. W porównaniu z dwoma SUV’ami e-tron, jej architektura jest bardziej horyzontalna. Górna połowa Singleframe lakierowana jest w kolorze nadwozia, a struktura jej powierzchni nawiązuje do typowej dla wszystkich modeli typu RS powierzchni grilla z kratownicą we wzorze plastra miodu. To również wizualny sygnał wskazujący, że Audi e-tron GT concept w przyszłości produkowane będzie przez Audi Sport GmbH.

Podzespoły zasilania, akumulator i hamulce są efektywnie chłodzone wpadającym przez przednie wloty i precyzyjnie prowadzonym wzdłuż nadwozia powietrzem. Pokrywa silnika oraz opływ powietrza wokół niej, to odwołanie do dwóch innych studyjnych modeli Audi – Aicon i PB18 e-tron. Pokrywa zaprojektowana jest w ten sposób, że prąd opływającego powietrza jakby „obejmuje” nadwozie, redukując znacznie niepożądane zawirowania.

W przodzie pojazdu, który ma kształt strzały, wyróżniają się stylistycznie reflektory Matrix LED z funkcją laserowych świateł drogowych, co dodatkowo podkreśla dynamiczną sylwetkę Audi e-tron GT nawet wtedy, gdy pojazd się nie porusza. Podobnie jak w samochodach Audi serii Vision, tutaj również światła witają kierowcę krótką, animowaną sekwencją – przepływającą poziomo falą światła. Nowa sygnatura świetlna Audi w przyszłości znajdzie się we wszystkich seryjnie produkowanych modelach spod znaku czterech pierścieni.

Przez całą szerokość tyłu przechodzi świetlne pasmo, które na swych końcach rozprasza się w pojedyncze segmenty diodowych świateł. Każdy z segmentów ma kształt klina. Taka architektura tylnych świateł łączy stylistycznie ten model z produkcyjną wersją SUV’a e-tron, czyniąc oba samochody jednoznacznie rozpoznawalnymi w ciemnościach jako elektryczne Audi.

Nowy kolor lakieru „kinetic dust” – ciepła, ciemna barwa zbliżona do barwy tytanu, jest praktyczna i nie jest „technoidalna”. W zależności od natężenia i ruchu światła, tworzy na powierzchni nadwozia Audi e-tron GT concept świetlne kontrasty. Efekt ten podkreślają jeszcze mocniej matowe, aluminiowe elementy listew okiennych i felg.

Zrównoważony i nowoczesny styl: wnętrze

Cztery drzwi, cztery fotele i 2,90 m. rozstawu osi. Wnętrze Audi e-tron GT concept to połączenie sporej dawki codziennej użyteczności z doskonałą jakością. Funkcjonalne centrum wnętrza ulokowane jest w przodzie, po lewej stronie, i wyraźnie zwrócone jest ku fotelowi kierowcy. Konsola środkowa, duży ekran dotykowy u góry i linia rozciągająca się od drzwi do kokpitu wyznaczają miejsce kierowcy, doskonale i ergonomicznie integrując go z wszystkimi funkcjami sterującymi i systemami infotainment Audi e-tron GT. Konsola środkowa i tablica rozdzielcza wyglądają jakby unosiły się w powietrzu. Jasne kolory w górnej części kokpitu i ich coraz ciemniejsza gradacja aż do podłogi, tworzą wrażenie coraz większej szerokości. Sportowe fotele w obu rzędach, inspirowane sportami motorowymi, zapewniają optymalne podparcie nawet w momentach, gdy szybko pokonujemy zakręt.

Zarówno ekran tablicy rozdzielczej, jak i ekran dotykowy zawieszony powyżej konsoli środkowej, utrzymane są w stylistyce czarnego panelu. Swoją zdecydowanie poziomą architekturą podkreślają wielkość i stonowaną stylistykę wnętrza. Oba monitory wyświetlają różne funkcje, wśród których są wirtualne zegary, łatwe do odczytania mapy z informacją o zasięgu, czy też listy systemów infotainment, i mogą mieć zróżnicowane ustawienia, zależne od preferencji kierowcy. Wszystkie funkcje obsługuje się z poziomu dotykowych ekranów z systemem haptycznej reakcji zwrotnej.

Projektanci tego koncepcyjnego auta świadomie i konsekwentnie zdecydowali o wykorzystaniu w nim wyłącznie zrównoważonych środowiskowo materiałów, co jest dość jasnym stanowiskiem całej współczesnej stylistyki samochodowej. Nie wykorzystano tu żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego, wnętrze Audi e-tron GT concept jest można rzec „wegańskie”. Do pokrycia foteli i wielu innych powierzchni użyto sztucznej skóry o najwyższej jakości. Siedziska foteli, podłokietniki oraz konsola centralna pokryte są tkaninami zrobionymi z włókien pochodzących z recyklingu. Materiał z mikrofibry pokrywa podsufitek oraz słupki okien od wewnątrz. Nawet wykładzina podłogi o długim włosiu zrobiona jest z trwałej przędzy Econyl, powstającej po recyklingu zużytych sieci rybackich.

Audi e-tron GT, ze swymi dwoma bagażnikami, czerpie inspiracje z ogromnych zasobów koncepcji Gran Turismo. W tym przypadku wykorzystuje dodatkowo swą koncepcyjną przewagę samochodu elektrycznego z kompaktowymi jednostkami napędowymi. W tyle pojazdu mamy do dyspozycji 450 litrów pojemności bagażnika, a pod maską w przodzie kryje się dodatkowych 100 litrów.

Wydajność i zasięg: napęd

434 kW (590 KM) mocy systemowej – to, jak na potencjał auta w pełni elektrycznego imponujące osiągi. Pracują tu dwa osobne silniki elektryczne – po jednym na przedniej i na tylnej osi. Oba, to będące w ciągłej gotowości silniki synchroniczne. Wytworzony przez nie moment obrotowy przenoszony jest na drogę za pośrednictwem napędu na cztery koła – Audi e-tron GT concept jest zatem prawdziwym quattro. Ściślej rzecz biorąc elektrycznym quattro, ponieważ nie ma w nim żadnego mechanicznego połączenia pomiędzy przednią a tylną osią. Rozkład napędu pomiędzy osiami, a także pomiędzy poszczególnymi kołami, koordynowany jest przez system elektroniczny. Oznacza to optymalną przyczepność i tyle poślizgu kół, ile jest w danym momencie potrzebne.

W przyszłości samochód ten powinien przyspieszać od 0 do 100 km/h w około 3,5 sekundy, a do 200 km/h w około 12 sekund. By zmaksymalizować zasięg, prędkość maksymalna została ustalona na poziomie 240 km/h.

Zasięg koncepcyjnego auta to ponad 400 kilometrów, co oczywiście będzie jeszcze w przyszłości determinowane standardami nowego cyklu WLTP. Energia napędowa samochodu pochodzi z litowo-jonowego akumulatora o pojemności ponad 90 kWh. Płaski akumulator zajmuje całą powierzchnię pomiędzy osiami, pod podłogą przedziału pasażerskiego. Decydującą przewagą tej konstrukcji jest bardzo niski środek ciężkości samochodu – porównywalny z położeniem środka ciężkości w Audi R8. Zdecydowanie poprawia to dynamiczne prowadzenie auta. Układ czterech kół skrętnych zapewnia doskonałe połączenie sportowej zwinności i precyzji, wzmocnione świetną stabilnością kierunkową.

System rekuperacji zwiększa zasięg elektrycznych pojazdów Audi o 30 procent. To ważne nawet w przypadku tak sportowego auta, jakim jest Audi e-tron GT concept. System rekuperacji obejmuje dwa silniki elektryczne i elektrohydraulicznie zintegrowany system sterowania hamulcami. W tym modelu połączono różne tryby rekuperacji: rekuperację manualną w trybie żeglowania z użyciem manetek przy kierownicy, rekuperację automatyczną w trybie żeglowania kontrolowaną przez system asystenta wydajności i rekuperację w trybie hamowania, w której przejście pomiędzy hamowaniem elektrycznym, a hydraulicznym jest bardzo łagodne. Audi e-tron GT concept rekuperuje do 0,3 g tylko w trybie hamowania silników elektrycznych, co przypada na ok. 90 procent operacji hamowania.

Redukcja czasu ładowania: system ładowania o napięciu 800 volt

Akumulator Audi e-tron GT concept może być ładowany na dwa sposoby: z użyciem kabla, przez przykryte klapką gniazdo umieszczone po lewej stronie przodu pojazdu albo bezprzewodowo – indukcyjnie z wykorzystaniem układu Audi Wireless Charging. W tym przypadku płyta ładująca z zatopioną w niej cewką elektryczną zamontowana jest na stałe w podłodze miejsca, w którym parkuje auto i podłączona do sieci elektrycznej. Zmienne pole magnetyczne indukuje wtedy zmienne napięcie w drugiej cewce zamontowanej w podłodze samochodu. Dzięki mocy ładowania 11 kW, akumulator Audi e-tron GT concept ładuje się do pełna w ciągu jednej nocy.

Ładowanie przewodowe jest znacznie szybsze z racji tego, że czterodrzwiowe coupé podłącza się do systemu 800-woltowego. System ten, w porównaniu do obecnie używanych, wydatnie skraca czas ładowania. Do naładowania akumulatora do wartości ok. 80 procent jego pojemności wystarcza ok. 20 minut, co pozwala na przejechanie kolejnych 320 kilometrów (wg. cyklu WLTP). Audi e-tron GT concept może być również ładowane przy konwencjonalnych kolumnach o niższym napięciu. Taką możliwość daje kierowcy dostęp do coraz gęstszej sieci punktów ładowania.

Źródło: materiały prasowe Audi