Audi rozpoczyna testy latającego i autonomicznego samochodu

0

Audi, Airbus i Italdesign wspólnie pracują nad elektryczną koncepcją „latającej taksówki”. Teraz prace przechodzą w fazę testów.

Koncepcja tego typu samochodu została po raz pierwszy zaprezentowana na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Firma pokazała bardziej wyrafinowany prototyp – jednakże jest to wciąż tylko model w skali 1:4. Prototyp można było oglądać na wydarzeniu Amsterdam Drone Week, gdzie samochód faktycznie latał i sam się prowadził.

Samochód składa się z podwozia elektrycznego oraz kabiny pasażerskiej, która jest rozłącznym elementem. Samochód można zaparkować pod konstrukcją drona. Następnie dron „odbiera” kabinę pasażerską i może rozpocząć transportowanie.

By lepiej zrozumieć całą technologię, najlepiej sytuację zobrazować. Oto nowe zdjęcia nowego modelu w skali 1:4 prezentowanego na Amsterdam Drone Week:

Dr Bernd Martens, członek zarządu Audi, a także prezes spółki zależnej grupy Audi – Italdesign, jest przekonany, że ta koncepcja w najbliższych latach stanie się prawdziwym produktem:

Latające taksówki są coraz bardziej realną wizją. Jesteśmy przekonani o tym w Audi. Coraz więcej osób przenosi się do miast. Coraz więcej osób będzie mobilnych dzięki automatyzacji. W przyszłości seniorzy, dzieci i osoby bez prawa jazdy będą chciały korzystać z wygodnych robotów-taksówek. Jeśli uda nam się dokonać inteligentnej alokacji ruchu między drogami i przestrzenią powietrzną, ludzie i miasta mogą czerpać korzyści w równym stopniu.

 

W międzyczasie Audi poinformowało o współpracy z Airbusem w celu przetestowania usługi na żądanie za pomocą śmigłowców w Ameryce Południowej.

Firma uważa, że takie doświadczenie będzie przydatne, gdy wdrożą „latające taksówki”.