Turcja prezentuje dwa modele samochodów elektrycznych

0

Podczas oficjalnej ceremonii, w której uczestniczył również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, tureckie konsorcjum TOGG (Turkish Automobile Joint Venture Group) zaprezentowało swoje dwa prototypy aut elektrycznych. Już w 2022 roku planowane jest wprowadzenie do sprzedaży elektrycznego sedana oraz SUVa.

Samochody zaprojektowane zostały przez renomowane włoskie studio projektowe Pininfarina, a ich produkcja będzie się odbywała w Turcji. Dostępne będą dwie wersje modeli, z silnikami o mocy 200 KM lub 400 KM. Jeszcze nie wiadomo, czy to rozwiązanie dotyczy obu modeli, czy tylko SUVa, jednak możliwe jest, że będą one zbudowane na tej samej platformie.

Dane techniczne

Modele o mocy 400 KM:

– przyspieszenie od 0 km/h do 100 km/h: 4,8 s

– zasięg: powyżej 500 km

– ładowanie baterii do poziomu 80%: w mniej niż 30 min.

Modele o mocy 200 KM:

– przyspieszenie od 0 km/h do 100 km/h: 7,2 s

– zasięg: ok. 300 km

Prezydent Turcji podkreślił, że jego kraj jest nie tylko rynkiem sprzedaży dla nowych technologii, ale stał się również ich twórcą, producentem i eksporterem. Ciekawostką jest to, że Turcja zaprezentowała swój poprzedni prototyp samochodu elektrycznego – Devrim w 1961 roku. Niestety, nigdy nie trafił on do produkcji seryjnej.

Zaprezentowane modele będą wyposażone w poziom 2 jazdy autonomicznej z możliwością późniejszej aktualizacji do poziomu trzeciego. Konsorcjum TOGG zaprezentowało również holograficznego asystenta, który ma pomagać klientom w użytkowaniu samochodu. Celem jest wprowadzenie technologii obrazowania 3D oraz rzeczywistości rozszerzonej aby wyświetlać wszystkie informacje niezbędne dla kierowcy podczas prowadzenia samochodu tak, by kierowca nie musiał w ogóle odrywać wzroku od drogi aby zobaczyć np. swoją prędkość lub poziom naładowania baterii.

Samochody produkowane będą, począwszy od 2022 roku, w nowej fabryce w mieście Gemlik w północno-zachodniej prowincji Bursa. Celem jest produkcja 175 000 samochodów w pięciu różnych modelach przez 9 lat, do 2030 roku.