Norwegia: VW od 2024 r. sprzeda tylko auta elektryczne

0
NORWEGIA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, SPRZEDAŻ AUT ELEKTRYCZNYCH W NORWEGII, SPRZEDAŻ SAMOCHODÓW NORWEGIA, VOLKSWAGEN AUTA ELEKTRYCZNE, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, VW ID.4

Norweski importer Volkswagena Møller Mobility Group od 1 stycznia 2024 roku chce mieć w swojej ofercie wyłącznie samochody całkowicie elektryczne. Sprzedaż aut z silnikami spalinowymi i hybryd typu plug-in ma zostać wstrzymana.

Decyzja o wstrzymaniu importu innych aut niż całkowicie elektrycznych (BEV) oznacza, że Volkswagen pożegna się w Norwegii z silnikami spalinowymi o dwa lata wcześniej niż zakładają plany norweskiego rządu. Zgodnie z wdrożonymi regulacjami, do końca 2025 roku wszystkie nowe rejestrowane samochody osobowe powinny być całkowicie elektryczne. Będzie to również znacznie wcześniej niż zakładają regulacje pozostałych europejskich krajów.

Przeczytaj również: Włochy wprowadzą zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku

Ulf Tore Hekneby, szef Møller Mobility Group liczy, że być może norweski rząd ustali datę, od której co najmniej połowa nowych pojazdów dostępnych na rynku powinna być zeroemisyjna.

Samochody elektryczne w Norwegii

Jak wskazuje raport norweskiego Instytutu Ekonomiki Transportu, do 2036 roku mogłoby zostać zelektryfikowanych nawet 50% aut osobowych. Obecnie jest to 18%. Warunkiem do spełnienia tego założenia jest utrzymanie wszystkich dotychczasowych zachęt dla kupujących, w tym zwolnienie z VATu. Zwolnienie to ma jednak prawdopodobnie zostać zniesione od 1 stycznia 2023 roku dla pojazdów kosztujących ponad 500 000 koron (ok. 49 000 euro). Szacuje się, że sama likwidacja tej dotacji może oznaczać, że cel 50 % pojazdów elektrycznych na norweskich drogach może zostać osiągnięty dopiero w 2042 roku.

Norwegowie chętnie kupują auta elektryczne

Od początku tego roku nieco ponad 6900 z 8500 nowo zarejestrowanych samochodów osobowych VW w Norwegii było czysto elektrycznych, co stanowi prawie 81 % sprzedaży. Aż 5400 sprzedanych aut to model VW ID.4. Norweski importer zapowiada, że jedynym czynnikiem, który mógłby ograniczyć dalszy wzrost sprzedaży elektryków są ograniczania w zakresie dostaw.

Jak wygląda sytuacja wśród innych marek? Przykładowo sprzedaż aut całkowicie elektrycznych Audi to w tym roku aż 97% wszystkich sprzedaży. Hyundai i Nissan osiągnęły również wynik ponad 90% udziału. Patrząc na cały norweski rynek aut, sprzedaż BEV w 2022 roku jak do tej pory stanowi 70% nowych rejestracji.

źródło: postsen.com