Orlen wprowadza aplikację do ładowania Orlen Charge

0
Orlen, aplikacja do ładowania, orlen charge, samochody elektryczne, auta elektryczne, elektromobilność, appka, apka

Trzeba przyznać, że Polski Koncern Naftowy Orlen w ostatnich latach prężnie działa upraszczając swoje usługi dzięki digitalizacji. Zaczęło się od mobilnej aplikacji mFlota Orlen, następnie wprowadzona została apka Orlen Mobile, a w tym tygodniu firma opublikowała specjalną aplikację przeznaczoną dla kierowców pojazdów elektrycznych – Orlen Charge.

Aplikacja do ładowania samochodów elektrycznych na stacjach Orlen

Aplikacja jest dostępna do pobrania na systemy Android i iOS. Ma ona za zadanie umożliwić korzystanie ze stacji ładowania należących do koncernu. Dzięki aplikacji, użytkownicy aut elektrycznych dostaną dostęp do wielu różnych funkcjonalności, m.in.:

Informacja o mocach i dostępności złączy

Orlen, aplikacja do ładowania, orlen charge, samochody elektryczne, auta elektryczne, elektromobilność, appka, apka, monitorowanie zajętości złączaNajważniejszą funkcją wydaje się być informacja o tym, czy dane złącze jest wolne, czy zajęte. Od teraz, kierowcy EV będą mogli uzyskać tę informację zdalnie. To pozwoli oszczędzić czas i w razie zajętości danego złącza, wybrać stację ładowania w innym miejscu lub po prostu podjechać na ładowarkę w innym terminie. Dodatkowo, wybierając konkretną ładowarkę, można zobaczyć maksymalną moc oferowaną przez każde z dostępnych na niej złączy.

.

.

.

.

.

Wyszukiwanie stacji ładowania w pobliżu określonej lokalizacji

Orlen, aplikacja do ładowania, orlen charge, samochody elektryczne, auta elektryczne, elektromobilność, appka, apka, lokalizacja stacji ładowania

Orlen, aplikacja do ładowania, orlen charge, samochody elektryczne, auta elektryczne, elektromobilność, appka, apka, gdzie są stacje ładowania orlen

Stacje ładowania można wyszukać na mapie lub na liście. Jednak ta funkcja posiada pewną wadę. Jeśli chcemy znaleźć ładowarkę na planowanej trasie lub w innej lokalizacji niż się znajdujemy, musimy przesuwać mapę tak, by na wybrany obszar Polski skierować okrąg. Z jednej strony ta opcja ma zaletę, ponieważ aplikacja pokazuje nam tylko ładowarki w miejscu, które nas interesuje, jednak jeśli chciałoby się mieć widok na wszystkie stacje ładowania Orlen w Polsce to niestety nie ma takiej opcji. Najlepiej, gdyby znajdował się przycisk umożliwiający włączenie, bądź wyłączenie tego okręgu po to by mieć możliwość wybrania, w jaki sposób chcemy wyszukiwać stacje ładowania.

Monitorowanie bieżącej sesji ładowania oraz przeglądania historii

Orlen, aplikacja do ładowania, orlen charge, samochody elektryczne, auta elektryczne, elektromobilność, appka, apka, informacje na temat sesji ładowaniaW trakcie trwania sesji ładowania dzięki aplikacji można sprawdzać status, moc oraz ilość pobranej energii elektrycznej.

.

.

.

.

..

.

.

Opłaty na stacjach ładowania Orlen

Do tej pory na stacjach ładowania Orlen nie były pobierane opłaty. W związku z pojawieniem się aplikacji, można spodziewać się, że okres darmowego udostępniania ładowarek przez PKN dobiega końca. W funkcjonalności aplikacji wspomniane zostały m.in. funkcje:

  • Korzystanie z wygodnego systemu płatności za sesję ładowania
  • Informacja o dostępności złączy i cenach w czasie rzeczywistym

Można przypuszczać, że cennik na ładowarkach Orlenu pojawi się dopiero za kilka tygodni. Na początku funkcjonowania aplikacji firma ją obsługująca pewnie będzie musiała zebrać sporo danych oraz poprawić ewentualne błędy, które z pewnością się pojawią. Po zakończeniu takich „beta testów” i upewnieniu się, że wszystko działa poprawnie, Orlen wprowadzi opłaty. Jak będzie wyglądać forma pobierania opłat? Czy będzie to płatność za pobrane kWh, jak to ma miejsce na przykład w sieci GreenWay, czy może płacić będziemy za sesję ładowania tak, jak to ma miejsce na stacjach LOTOS. Na ten moment nigdzie nie ma o tym żadnej informacji. Jak tylko dowiemy się nowych informacji na ten temat, od razu Was o tym poinformujemy.