GreenWay publikuje cennik korzystania ze stacji ładowania

0

Firma GreenWay Infrastructure Poland jest największą i zarazem najpopularniejszą siecią ładowarek do samochodów elektrycznych w Polsce. Każdy posiadacz EV w naszym kraju na pewno korzystał z ich usług.

Darmowe ładowanie
Słowacka firma z roku na rok oddaje do użytku coraz więcej stacji ładowania. Na koniec 2017 roku oddanych do użytku publicznego było ponad 30 stacji, a na koniec 2018 roku łączna ilość szybkich punktów ładowania tej firmy ma wynosić 75 sztuk. Przez cały okres rozwoju firmy i stawiania kolejnych ładowarek korzystanie z nich było darmowe, lecz kiedyś musiał nadejść moment ogłoszenia cennika i końca korzystania „za free”. Darmowe ładowanie będzie możliwe do 7 maja 2018 roku, ponieważ od tej daty GW zacznie pobierać opłaty.

Opłaty za ładowanie

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy GreenWay będzie pobierał opłaty za czas ładowania, czy za ilość pobranych kilowatogodzin (kWh). Dziś firma ogłosiła, że opłaty będą stanowiły niejako hybrydę tych dwóch wartości. To znaczy, że najpierw przez określony czas pobierana będzie opłata za kWh, a po przekroczeniu tego czasu oprócz opłaty za kWh, będzie pobierana opłata za każdą dodatkową minutę. Ten zabieg ma na celu skłonić osoby, które do tej pory nie zwracały uwagi na to ile czasu ich samochód podłączony jest do ładowarki, aby nie blokowały punktu ładowania, gdy ich pojazd już się naładuje.

Cennik podzielony jest na trzy kategorie:

  1. Dla klientów, którzy dokonali pełnej rejestracji i posiadają kartę RFID,
  2. Dla klientów, którzy zamierzają skorzystać z usługi jednorazowo,
  3. Dla klientów korzystających z ładowania na stacjach partnerów GreenWay.

Nas interesują tak naprawdę dwie pierwsze kategorie.

W skrócie: jeśli jest się klientem GW (GreenWay) to za usługę szybkiego ładowania prądem stałym (DC) zapłacimy 1,89zł/kWh, a po 45 minutach ładowania, dodatkowo za każdą minutę musimy doliczyć 40 groszy. Ładowanie prądem zmiennym (AC) jest wolniejsze, ale za to tańsze. Koszt 1 kWh to 1,19 zł a po 180 minutach ładowania AC oprócz stawki za kWh będzie pobierana opłata 40 groszy za każdą dodatkową minutę ładowana.

W przypadku, gdy nie jest się klientem GW to stawki są wyższe. 2,29 zł/kWh przy ładowaniu DC oraz 1,49zł/kWh za ładowanie prądem zmiennym AC. Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty za minutę to są one analogiczne jak dla klientów zarejestrowanych.

Poniżej zamieszczamy cennik oraz grafikę – ile zapłacimy za ładowanie samochodu elektrycznego w wybranych krajach Europy:

Źródło: greenwaypolska.pl