Po Bergen jeździ już ponad 100 autobusów elektrycznych

0
BERGEN, YUTONG, KEOLIS
źródło: sustainable-bus.com

W norweskim mieście Bergen od początku grudnia jeżdżą 102 autobusy elektryczne chińskiego producenta Yutong. Oprócz autobusów, jedną z tras obsługuje 10 trolejbusów, które pod koniec 2019 roku firma Keolis zamówiła od firmy Solaris. Pojazdy zeroemisyjne to znaczna część floty autobusów miejskich Bergen.

Włączenie tak dużej floty poprzedziło 18 miesięcy przygotowań. Oprócz wspomnianych pojazdów, flota operatora komunikacji miejskiej Bergen – firmy Keolis obejmuje również 26 nowych autobusów Volvo napędzanych biodieslem. A zatem drugie co do wielkości miasto w Norwegii może się pochwalić „siecią autobusową wolną od paliw kopalnych”. Co więcej, tak nowoczesna flota przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 85%.

Keolis uzyskał koncesję na obsługę sieci autobusowej od Skyss Transport Authority (norweski urząd ds. transportu publicznego) w połowie 2019 roku. Kontrakt o wartości ponad 400 mln euro obowiązuje przez 10 lat od 2020 do 2030 roku i przewiduje, że w przyszłości 75% ruchu autobusowego musi być obsługiwane przez autobusy elektryczne.

Autobusy elektryczne obsługują w sumie 27 linii miejskich. Ładowane będą przez noc w zmodernizowanej w tym celu zajezdni Mannsverk, która może ładować do 91 autobusów jednocześnie.

źródło: electrive.com