Kraków zamawia 20 elektrycznych autobusów Solarisa

0
SOLARIS AUTOBUSY ELEKTRYCZNE, SOLARIS KRAKÓW, KRAKÓW AUTOBUSY ELEKTRYCZNE, ZAMÓWIENIE NA AUTOBUSY ELEKTRYCZNE Z KRAKOWA, SOLARIS URBINO 18 ELECTRIC, SOLARI URBINO 12 ELECTRIC

Firma Solaris otrzymała z Krakowa w drodze przetargu kolejne zamówienie na autobusy elektryczne. MPK Kraków zamówiło u polskiego producenta 20 autobusów elektrycznych: 7 przegubowych Urbino 18 Electric i 13 autobusów Urbino 12 Electric. Pojazdy mają być dostarczone już za rok.

Nowe autobusy elektryczne wzmocnią istniejącą bezemisyjną flotę Solarisów, z których część zadebiutowała na ulicach miasta już w 2016 roku. Po zrealizowaniu zamówienia flota bezemisyjnych Solarisów jeżdżących po Krakowie zwiększy się do 96 sztuk. Jak podaje Solaris, nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności prawie 300 kWh w autobusach dwunastometrowych i ponad 400 kWh w autobusach przegubowych. Każdy autobus będzie również przystosowany do ładowania zarówno przez złącze plug-in, jak i przez pantograf. Dla większej sprawności i mniejszego zużycia energii instalację napędową w obu modelach wykonano w nowatorskiej technologii SiC, czyli z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu.

Przeczytaj również: W Rybniku po raz pierwszy pojadą elektryczne autobusy Solarisa

Przegubowe autobusy elektryczne (Solaris Urbino 18 Electric) oferują 141 miejsc dla pasażerów, a Solaris Urbino 12 Electric 81 miejsc. Ich wyposażenie obejmuje monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz gniazda USB i ogrzewanie elektryczne. Pojazdy posiadają również AVAS – akustyczny system ostrzegania pieszych.

SOLARIS AUTOBUSY ELEKTRYCZNE, SOLARIS KRAKÓW, KRAKÓW AUTOBUSY ELEKTRYCZNE, ZAMÓWIENIE NA AUTOBUSY ELEKTRYCZNE Z KRAKOWA, SOLARIS URBINO 18 ELECTRIC, SOLARI URBINO 12 ELECTRIC
źródło: Solaris

Wartość zamówienia na najnowsze autobusy to ok. 70 mln zł. Ponad połowa inwestycji zostanie dofinansowana z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak podaje Solaris, autobusy polskiego producenta jeżdżą w Krakowie od 25 lat, w tym czasie w mieście oddano do użytku 550 pojazdów. Jak podaje firma, ich duża część miała napęd zeroemisyjny. W czerwcu 2022 roku MPK Kraków rozpoczęło testy napędzanego wodorem Urbino 12 hydrogen. Ostatnie zamówienie krakowskiego przewoźnika na autobusy elektryczne zostało złożone w 2020 roku – na 50 autobusów przegubowych. Pierwsze autobusy elektryczne Solarisa wyjechały na ulice Krakowa w 2017 roku.

źródło: Solaris