W Polsce nadal nie da się znaleźć stacji ładowania, jeśli nie posiada się specjalnej aplikacji na telefonie. Dopiero w tym roku w nowych projektach zmian rządowych rozporządzeń znalazły się dwa znaki wskazujące stację paliw z punktem ładowania oraz znak wskazujący punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Projekty tych znaków przedstawione zostały przez PSPA już we wrześniu 2019 roku.
Polska dogania Europę
Podróżując w te wakacje po Europie w każdym kraju na naszej trasie widzieliśmy przy drogach znaki informujące, że na danej stacji paliw znajduje się również stacja ładowania. Tu dla przykładu zdjęcia z Francji i z Niemiec.
Wydawać by się mogło, że to prosta i wręcz oczywista rzecz dodatkowo niezmiernie ułatwiająca jazdę samochodem elektrycznym. W Polsce jednak do tej pory nie ma tego typu znaków, przez co nie mając odpowiedniej aplikacji do wyszukiwania punktów ładowania po prostu nie jesteśmy w stanie do nich trafić, bo nigdzie nie ma informacji o ich lokalizacji.
Nowe znaki informujące o stacjach ładowania
W końcu znaki informujące o lokalizacji stacji ładowania mają szansę pojawić się również w Polsce. Znalazły się one już w projektach rozporządzeń zmieniających rozporządzenia: w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Propozycja zakłada wprowadzenie znaków D-23c i D-23b. Pierwszy z nich to znak oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych, a drugi stację paliw z dostępnym punktem ładowania.
EV – czyli electric vehicle
Kolejna zmiana uwzględniona w projekcie to zamienienie napisu na tabliczce oznaczającej pojazdy elektryczne z dotychczasowego „EE” na „EV”. Pozwoli to w końcu na ujednolicenie nazewnictwa, co ułatwi identyfikację stacji ładowania również kierowcom z zagranicy. Taki napis znajduje się np. pod znakiem D-18 „parking” czy D-18 „parking – miejsce zastrzeżone”. Ważną zmianą jest również to, że stanowiska postojowe P-18 oraz P-20 dla pojazdów elektrycznych będą mogły mieć barwę zieloną.
Propozycję nowych znaków po raz pierwszy przedstawiło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w swoim raporcie „System identyfikacji elektromobilności”, który ukazał się we wrześniu 2019 roku podczas Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie. Do tej pory z katalogu, który zawierał propozycję różnych znaków i symboli skorzystało wiele podmiotów prywatnych do oznaczeń swoich stacji ładowania.
Edukacja społeczeństwa
Wprowadzenie nowych znaków z pewnością będzie też ważnym czynnikiem edukacyjnym. Nowe oznakowanie pozwoli uświadomić potencjalnym przyszłym użytkownikom samochodów elektrycznych, gdzie znajdują się stacje ładowania oraz, że ta infrastruktura jest dostępna i stale się poszerza. To kolejny ważny krok w tym roku, po wprowadzeniu E-taryfy i dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych, wspierający rozwój elektromobilności i poszerzający wiedzę społeczeństwa w temacie zeroemisyjnego transportu.