SK Innovation otwiera pierwszą polską fabrykę materiałów do produkcji baterii

0
SK INNOVATION, SKIET, SK INNOVATION TECHNOLOGY, SK INNOVATION TECHNOLOGY POLSKA, POLSKA FABRYKA SEPARATORÓW DO BATERII, PRODUKCJA BATERII DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W POLSCE, BATERIE DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, BATERIE, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, AKUMULATOR, PRODUKCJA, ZAKŁAD PRODUKCYJNY SKIET, SKIET FABRYKA NA ŚLĄSKU, ŚLĄSK

SK IE Technology (SKIET) oficjalnie otworzył w Polsce swój pierwszy z czterech planowanych zakładów produkcji separatorów do baterii do samochodów elektrycznych. Spółka zależna południowokoreańskiego producenta ogniw akumulatorowych SK Innovation planuje rozpocząć produkcję jeszcze w tym roku.

Pierwszy fabryka separatorów w Polsce ma mieć roczną wydajność na poziomie 340 milionów metrów kwadratowych folii separatora, co wystarczy do produkcji około 300 000 samochodów elektrycznych. Obecnie w fabryce trwają prace testowe. Produkcja ma ruszyć już w czwartym kwartale tego roku. Separatory to elementy akumulatorów litowo-jonowych, które oddzielają katodę od anody. Dzięki nim obie elektrody są od siebie oddzielone, a jony litu mogą swobodnie przemieszczać się między elektrodami. Firma SKIET specjalizuje się w produkcji separatorów procesów mokrych.

Zakłady produkcyjne SKIET powstaną na Śląsku

Wszystkie cztery zapowiadane przez SKIET zakłady powstaną na Śląsku. Otwarcie drugiego zakładu zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. Druga fabryka ma mieć również zdolność produkcyjną na poziomie 340 mln metrów kwadratowych. Trzeci i czwarty zakład będą większe i każdy z nich będzie w stanie wyprodukować 430 milionów metrów kwadratowych separatorów rocznie. Ich otwarcie planowane jest w okresie czwarty kwartał 2023 – drugi kwartał 2024. Budowa dwóch ostatnich zakładów pochłonie około 1,13 biliona wonów, co odpowiada około 850 mln euro.

Rho Jae-sok, CEO i prezes SK IE Technology, podczas otwarcia pierwszej fabryki powiedział: „Działanie pierwszego europejskiego zakładu pozycjonuje firmę jako pierwszego producenta separatorów akumulatorów w Europie. Będziemy mieć znaczący udział w rewitalizacji globalnego rynku pojazdów elektrycznych”. Producent określa Polskę jako „europejską bazę produkcyjną”, która otrzymała już tak wiele zamówień, że cała początkowa produkcja wszystkich czterech fabryk została już wykupiona.

Pierwszy klient to siostrzana grupa SK On – nowy dział baterii Grupy, który został wydzielony 1 października z południowokoreańskiego producenta ogniw akumulatorowych SK Innovation.

SK IE Technology w Polsce spodziewa się obecnie całkowitej produkcji w wysokości 1,54 miliarda metrów kwadratowych folii separatora. Dla porównania filia SK w Korei ma już zdolności produkcyjne na poziomie 530 milionów metrów kwadratowych rocznie. Otwarcie zakładu w Changzhou w Chinach w listopadzie 2020 roku (pierwszy zakład SKIET poza Koreą) zwiększyło całą produkcję o kolejne 340 milionów metrów kwadratowych. W Chinach przygotowywane są również kolejne, nieco mniejsze już fabryki, po 170 mln metrów kwadratowych każda.

źródło: electrive.com