USA: gigantyczne dofinansowanie elektromobilności przyjęte przez Kongres

0
JOE BIDEN, USA ELEKTROMOBILNOŚĆ, INWESTYCJE USA W ELEKTROMOBILNOŚĆ, PAKIET INWESTYCYJNY USA W ELEKTROMOBILNOŚĆ, DOFINANSOWANE ELEKTROMOBILNOŚCI USA, DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH USA, USA DOFINANSOWANIE DO BUDOWY STACJI ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU AUTOBUSÓW ELEKTRYCZNYCH, AUTOBUSY ELEKTRYCZNE USA, USA SZKOLNE AUTOBUSY ELEKTRYCZNE

Kongres USA uchwalił przełomowy pakiet dofinansowania infrastruktury o wartości 1 biliona dolarów (865 miliardów euro), a w tym 15 miliardów dolarów na dofinansowanie rozwoju elektromobilności. Decyzję musi teraz zatwierdzić Prezydent Biden, ale to już jedynie formalność.

Pakiet inwestycyjny na rozwój elektromobilności to 7,5 miliarda dolarów na rozbudowę w całym kraju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz 7,5 miliarda dolarów na zakup autobusów elektrycznych. Planowana kwota na budowę stacji ładowania była początkowo dwa razy większa, ale w wyniku ustępstwa, na jakie musiał zgodzić się Biden podczas przejścia projektu przez Senat, z początkowej kwoty 15 miliardów dolarów została połowa – 7,5 miliarda. Nadal jest to jednak ogromna suma, a tym samym bardzo duża pomoc dla rozwoju infrastruktury stacji ładowania. 

W briefingu po głosowaniu, które miało miejsce w piątek, Biały Dom ogłosił: „Przepisy zapewnią finansowanie rozmieszczenia ładowarek EV wzdłuż korytarzy autostradowych, aby ułatwić podróżowanie na duże odległości oraz w społecznościach, aby zapewnić wygodne ładowanie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują i robią zakupy.Inwestycja ta wesprze cel prezydenta polegający na zbudowaniu ogólnokrajowej sieci 500 000 ładowarek EV, aby przyspieszyć wprowadzanie pojazdów elektrycznych”.

Początkowy budżet na zakup elektrycznych autobusów szkolnych i komunikacji miejskiej wynosił aż 45 miliarda dolarów, tutaj również wprowadzono dużą korektę. Nowa umowa obejmuje też 66 miliardów dolarów dla przewoźnika kolejowego Amtrak na sfinansowanie zaległości w naprawach i rozbudowę tras kolejowych w Stanach Zjednoczonych. Biden nazwał przyjęcie nowej ustawy „monumentalnym krokiem narodu naprzód”.

Zrobiliśmy coś od dawna spóźnionego, o czym długo mówiono w Waszyngtonie, ale nigdy nie zostało to zrobione” – powiedział.

Po piątkowym głosowaniu projekt zostanie teraz wysłany do akceptacji prezydenta. Co więcej, administracja Bidena w ramach programu naprawczego „Build Back Better” obiecuje zwiększenie federalnej ulgi podatkowej na pojazdy elektryczne do 12 500 dolarów. Zwiększona ulga miałaby dotyczyć jedynie pojazdów produkowanych w USA. Obecnie maksymalna kwota dotacji to 7 500 dolarów.

źródło: electrive.com