Daimler Truck i BP rozwijają transport wodorowy w Wielkiej Brytanii

0
WODÓR, BP, DAIMLER, WSPÓŁPRACA BP I DAIMLER, TRANSPORT WODOROWY, OGNIWA PALIWOWE, OGNIWA WODOROWE, WODOROWY TRANSPORT DROGOWY, PRODUKCJA ZIELONEGO WODORU, WIELKA BRYTANIA, STACJE TANKOWANIA WODORU BP, TANKOWANIE WODORU, SAMOCHODY NA WODÓR, CIĘŻARÓWKI NA WODÓR, TRANSPORT CIĘŻAROWY WODOROWY, FCEV, PALIWO WODOROWE, STACJA TANKOWANIA BP NA WODÓR, MERCEDES-BENZ TRUCKS, MERCEDES-BENZ GENH2

Daimler Truck i BP podpisały porozumienie o wspólnym działaniu na rzecz rozwoju infrastruktury wodorowej i wprowadzeniu ciężarówek na ogniwa paliwowe w Wielkiej Brytanii w perspektywie najbliższej dekady. BP będzie odpowiedzialne za instalację infrastruktury do tankowania wodoru, a Daimler będzie dostarczał wodorowe ciężarówki do swoich dealerów.

BP rusza z budową stacji tankowania wodoru

BP może zbudować i obsługiwać w Wielkiej Brytanii do 2030 roku do 25 stacji tankowania wodoru, a konkretniej zielonego wodoru wytwarzanego z wody przy użyciu energii odnawialnej. Daimler Truck z kolei zapowiedział, że od 2025 roku zamierza dostarczać swoim klientom w Wielkiej Brytanii ciężarówki na ogniwa paliwowe, ale jak dotąd nie podano żadnych celów sprzedażowych.

Dla BP umowa z Dailmlerem jest jednym z pierwszych kroków na drodze do wykorzystania wodoru w transporcie. Firma poinformowała również, że zamierza rozwijać swój projekt też w Europie i ma już plany dotyczące budowy stacji tankowania wodoru w Niemczech.

Produkcja wodoru w Wielkiej Brytanii

BP planuje zlokalizować zakład produkujący wodór w Teesside (pierwszy węzeł transportu wodoru w Wielkiej Brytanii), który mógłby wyprodukować 1 GW niebieskiego wodoru z gazu ziemnego zintegrowanego z wychwytywaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla. Jeśli chodzi o produkcję zielonego wodoru, firma podała, że jest na etapie ​​badania potencjału. Cel rządu Wielkiej Brytanii to produkcja 5 GW wodoru do 2030 roku.

Daimler stawia na pojazdy zeroemisyjne

Karin Rådström, dyrektor generalny Mercedes-Benz Trucks i członek zarządu Daimler Truck, powiedział, że napęd z ogniwami paliwowymi na wodór z pewnością stanie się w przyszłości „niezbędny” w długodystansowym transporcie drogowym. Firma wezwała również do udzielenia wsparcia politycznego, które odgrywa „ważną rolę w promowaniu tworzenia infrastruktury dla ekologicznego wodoru i umożliwia naszym klientom opłacalne ekonomicznie wykorzystanie ciężarówek na ogniwa paliwowe”.

Daimler Truck chce do 2039 roku oferować wyłącznie pojazdy neutralne pod względem emisji CO2 („od zbiornika do koła”) w Europie, Ameryce Północnej i Japonii, opierając się zarówno na technologii akumulatorów, jak i ogniw paliwowych.

Producent samochodów ciężarowych skłania się bardziej wykorzystaniu ciekłego wodoru, ponieważ ma on większą gęstość energii w objętości niż wodór w postaci gazowej. W rezultacie zbiorniki ciężarówek na ogniwa paliwowe wykorzystujące ciekły wodór są znacznie mniejsze i ze względu na niższe ciśnienie znacznie lżejsze, wyjaśnia Daimler. Ponadto mniejsze zbiorniki zapewniają większą przestrzeń ładunkową i większą ładowność oraz oznaczają większy zasięg.

Daimler testuje obecnie prototyp swojej ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 na drogach publicznych w Niemczech. Firma spodziewa się, że pierwsza seria ciężarówek GenH2 trafi do klientów od 2027 roku. Obecnie dostępne dane dla GenH2 podają, że model ten posiada dwa silniki elektryczne o mocy ciągłej 230 kW każdy. Ogniwa paliwowe – wspólne przedsięwzięcie Cellcentric i Grupy Volvo – wytwarzają po 150 kW mocy każdy. Jeśli silniki wymagają chwilowo więcej mocy, niż mogą dostarczyć ogniwa paliwowe, akumulator wysokonapięciowy o pojemności 70 kWh zapewnia moc do 400 kW podczas fazy przyspieszania.

źródło: daimler.com