Plug&Charge – automatyzacja w identyfikacji i autoryzacji samochodu na stacji ładowania

0
PLUG&CHARGE, FUNKCJA IONITY PLUG&CHARGE, IONITY ŁADOWARKI, ŁADOWANIE NA STACJACH IONITY, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE ŁADOWARKI, JAK DZIAŁA FUNKCJA PLUG&CHARGE, DZIAŁANIE PLUG&CHARGE, SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY, STACJA ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW, BEV, PHEV, DIGITAL CHARGING SOLUTIONS, WSPÓŁPRACA HUBJECT I DIGITAL CHARGING SOLUTIONS, HUBJECT, DCS, MERCEDES, BMW, BP, STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, PLATFORMA ROAMINGOWA

Hubject i Digital Charging Solutions (DCS) nawiązały współpracę i będą oferować swoim klientom na rynku europejskim usługę Plug&Charge. Jest to technologia, która polega na automatycznej identyfikacji i autoryzacji samochodu po podłączeniu do stacji ładowania. DCS jest operatorem usług ładowania wielu producentów aut – BMW, Mercedesa, Audi, Porsche czy Hyundaia.

Zaoferowana wspólnie przez Hubject i Digital Charging Solutions usługa Plug&Charge pozwoli „jeszcze bardziej ulepszyć użytkowanie pojazdów elektrycznych i sprawi, że proces ładowania będzie tak wygodny, jak to możliwe, tym samym będzie to bezproblemowe, autonomiczne i bezpieczne ładowanie”.

Platforma roamingowa Hubject obsługuje ekosystem Plug&Charge, w szczególności pule danych i certyfikatów oraz V2G PKI. To właśnie te usługi platformy będą teraz oferowane klientom DCS. Hubject zapewnia, że potrzebne dane i certyfikaty zostaną bezpiecznie przekazane i automatycznie zainstalowane w pojazdach użytkowników.

Dzięki Plug&Charge pojazd i stacja ładowania mogą się wzajemnie automatycznie uwierzytelniać. W tym celu w pojeździe i w stacji ładowania przechowywane są specjalnie zabezpieczone certyfikaty, które są następnie kojarzone z danymi znajdującymi się na platformie roamingowej Hubject. Jakiś czas temu pisaliśmy, że w funkcję Plug&Charge zostały wyposażone stacje ładowania IONITY. 

Digital Charging Solutions oferuje nie tylko własną usługę ładowania, ale jest przede wszystkim operatorem usług ładowania wielu producentów samochodów – takich jak BMW, Mercedes, Audi, Porsche czy Hyundai. DCS została założona jako spółka zależna BMW. Teraz po jednej trzeciej udziałów w spółce posiadają BMW, Daimler i koncern BP.

Aby zwiększyć społeczną akceptację zmian, jakie niesie ze sobą elektromobilność, kluczowa jest łatwa obsługa w samym punkcie ładowania — funkcja Plug&Charge to duży krok w kierunku tego celu”, zapewnia dyrektor generalny DCS Jörg Reimann. „Chociaż technologia wciąż znajduje się w blokach startowych, system umożliwia naszym klientom możliwie najlepsze i najbardziej bezproblemowe ładowanie. Jesteśmy dumni, że możemy teraz zaoferować tę funkcję jako pierwszy dostawca usług na rynku europejskim każdemu producentowi motoryzacyjnemu i dostawcy infrastruktury, który chce współpracować z DCS”.

Technologia Plug&Charge odpowiada na potrzeby rynku, ponieważ zapewnia bezproblemową obsługę i zapewnia większe bezpieczeństwo niż istniejące rozwiązania ładowania”, dodaje dyrektor generalny Hubject, Christian Hahn.

Obecnie ładowanie za pomocą Plug&Charge obsługują np. Porsche Taycan, Audi e-tron GT, a także Mercedes EQS. Ze względu na dość skomplikowaną procedurę bezpieczeństwa przechowywania certyfikatów w pojeździe, dołożenie tej funkcji w istniejących pojazdach nie jest zbyt łatwe, stąd będzie się ona pojawiać raczej w nowych modelach samochodów.

źródło: Hubject