Redwood Materials podda recyklingowi baterie od Forda i Volvo

0
RECYKLING BATERII, BATERIA, BATERIA SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY, CO SIĘ DZIEJE Z ZUŻYTĄ BATERIĄ Z SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO, REDWOOD MATERIALS, RECYKLING REDWOOD MATERIALS, REDWOOD MATERIALS BATERIE RECYKLING, NIKIEL, KOBALT, MIEDŹ, RECYKLING ZUŻYTYCH BATERII SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, ODZYSKIWANIE MATERIAŁÓW Z ZUŻYTYCH BATERII, FORD BATERIE, VOLVO BATERIE

Firma Redwood Materials uruchomiła w Kalifornii program recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Pierwsze baterie do recyklingu będą pochodziły od Forda i Volvo Cars. Do programu zaproszeni zostali również pozostali producenci EV.

Redwood Materials zamierza poddać recyklingowi zużyte akumulatory trakcyjne dwóch dużych producentów aut: Forda oraz Volvo. Jak podaje firma, recyklingowi mogą zostać poddane wszystkie akumulatory litowo-jonowe i niklowo-wodorkowe. Projekt zakłada zbudowanie niezbędnych struktur i ścieżek całego procesu recyklingu, tak, by firma była gotowa na późniejsze pojawianie coraz większej liczby zużytych baterii, a cały proces był jak najbardziej efektywny.

Przeczytaj również: Tesla podaje, że jest w stanie odzyskać aż 92% materiałów z zużytej baterii

Współpraca firmy Redwood z Fordem została zapoczątkowana już w 2021 roku. Firmy zawiązały strategiczne partnerstwo na rzecz recyklingu, a amerykański producent samochodów zainwestował w Redwood 50 mln dolarów.

Redwood zapowiada, że będzie współpracować bezpośrednio z dealerami i podmiotami zajmującymi się złomowaniem aut w Kalifornii, po to by wspólnie wypracować system identyfikacji i sortowania akumulatorów nadających się do recyklingu. Baterie będą przetwarzane w zakładach w Nevadzie, a odzyskane materiały wrócą do krajowej produkcji ogniw akumulatorowych w stanie nadającym się do powtórnego wykorzystania.

Przeczytaj również: Northvolt wyprodukował pierwsze ogniwo do baterii z niklu, manganu i kobaltu pochodzących w 100% z recyklingu

Naszym celem jest zdobywanie wiedzy i dzielenie się tą wiedzą z branżą. (…) Docelowo naszym celem jest stworzenie najbardziej efektywnego i zrównoważonego systemu obiegu zamkniętego akumulatorów, którym fizyka i chemia umożliwią ponowne wejście do krajowego łańcucha dostaw” – zapowiada Redwood.

W styczniu podano, że Redwood rozpocznie produkcję folii miedzianych z materiałów pochodzących z recyklingu przed końcem pierwszej połowy 2022 roku. Zakład produkcyjny znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Gigafactory 1 Tesli w Nevadzie, gdzie wyprodukowane folie zostaną użyte przez firmę Panasonic do produkcji anod do akumulatorów.

Na początku lutego Redwood ogłosił również plany budowy dwóch fabryk recyklingu w Europie. Na razie ich lokalizacje nie są znane, ale mają one powstać na pewno w sąsiedztwie istniejących zakładów produkujących samochody elektryczne i akumulatory.

Firma Redwood Materials została założona w 2017 roku przez ówczesnego CTO Tesli JB Straubeala. W międzyczasie firma nie tylko pozyskała od inwestorów kilkaset milionów dolarów, ale także nawiązała wiele współprac – na przykład z producentem ogniw akumulatorowych Envision AESC oraz z Fordem w celu przetwarzania odpadów produkcyjnych z pochodzących z zakładu produkcji ogniw BlueOvalSK (spółka założona przez Forda i SK Innovation). Jak podaje Redwood, firma jest w stanie odzyskać około 95% niklu, kobaltu, litu i miedzi.

źródło: Redwood Materials