Iberdrola i BP wydadzą 1 mld euro na stacje ładowania

0
BP, IBERDROLA, WSPÓŁPRACA BP I IBERDROLA, IBERDROLA I BP POSTAWIĄ STACJE ŁADOWANIA, IBERDROLA I BP STACJE ŁADOWANIA, STACJE ŁADOWANIA W HISZPANII, PRODUKCJA ZIELONEGO WODORU BP, ZIELONY WODÓR, STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Iberdrola i BP zainwestują 1 mld euro na budowę 11 000 punktów szybkiego ładowania w Hiszpanii i Portugalii. Kolejnym celem obu koncernów będzie wytworzenie zdolności produkcyjnej zielonego wodoru na poziomie 600 kt rocznie, uwzględniając w tym również produkcję w Wielkiej Brytanii.

Zielony wodór i stacje ładowania

Iberdrola i BP wspominają o „ekologicznych dużych ośrodkach produkcji wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii” i dodają, że są otwarte również na inne kraje. Zielony wodór ma pomóc przemysłowi w transformacji energetycznej.

W przypadku wsparcia rozwoju elektromobilności, tutaj plany są już bardziej konkretne. Iberdrola i BP planują utworzyć spółkę, która zainwestuje ponad 1 miliard euro w uruchomienie 11 000 szybkich i ultraszybkich punktów ładowania w Hiszpanii i Portugalii. Plan obejmuje instalację i obsługę 5000 punktów szybkiego ładowania do 2025 roku i 11 000 do 2030 roku, wliczając w to istniejącą sieć Iberdroli. Firmy chcą również wspólnie obsługiwać klientów pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej obsługa ta miałby się odbywać za pośrednictwem sieci BP.

Przeczytaj również: BP: Już niedługo stacje ładowania EV będą bardziej rentowne niż dystrybutory paliw

Nowe stacje ładowania na stacjach BP

Obecnie Iberdrola obsługuje w Hiszpanii ponad 2500 punktów ładowania. Korzystając z aplikacji Iberdroli kierowcy EV mogą dodatkowo uzyskać dostęp do ponad 100 000 punktów ładowania w całej Europie. BP posiada za to w swojej europejskiej sieci ponad 10 000 punktów ładowania, głównie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

W ramach nowego projektu, stacje ładowania w Hiszpanii i Portugalii mają być między innymi instalowane na stacjach benzynowych BP. Sieć stacji brytyjskiego koncernu paliwowego na Półwyspie Iberyjskim to 1300 lokalizacji.

Zamierzamy pomóc w postępach w dekarbonizacji i samowystarczalności energetycznej poprzez elektryfikację dwóch kluczowych sektorów naszej gospodarki – transportu i przemysłu. Skala tego wyzwania wymaga sojuszy między firmami, takimi jak Iberdrola i BP, które dysponują technologią i wiedzą niezbędną do przyspieszenia rozwoju przemysłowego Europy” – argumentuje prezes Iberdroli Ignacio Galán.

BP, IBERDROLA, WSPÓŁPRACA BP I IBERDROLA, IBERDROLA I BP POSTAWIĄ STACJE ŁADOWANIA, IBERDROLA I BP STACJE ŁADOWANIA, STACJE ŁADOWANIA W HISZPANII, PRODUKCJA ZIELONEGO WODORU BP, ZIELONY WODÓR, STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Częścią umowy dotyczącej wsparcia produkcji zielonego wodoru będzie projekt wodorowy w rafinerii BP Castellón. Obie firmy oraz hiszpański Instituto Tecnológico de la Energía zgłosiły ten projekt do programu PERTE. Jest to hiszpański program rządowy Strategicznych Projektów na rzecz Ożywienia i Transformacji Gospodarki.

Bernard Looney, dyrektor generalny BP, oczekuje, że strategiczne porozumienie z Iberdrolą „stanie się wyraźnym przykładem” uzupełniającej się wiedzy i możliwości w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Iberdrola i BP zamierzają sfinalizować oba wspólne przedsięwzięcia do końca tego roku, pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych.

źródło: iberdrola.com