Włochy wprowadzą zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku

0
WŁOCHY ZAKAZ SPRZEDAŻY AUT SPALINOWYCH, WPROWADZENIE ZAKAZU SPRZEDAŻY AUT SPALINOWYCH W EUROPIE, WPROWADZENIA ZAKAZU SPRZEDAŻY SAMOCHODÓW SPALINOWYCH OD 2035 ROKU WE WŁOSZECH, BEV, ICE, SAMOCHODY Z SILNIKIEM SPALINOWYM ICE, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA, ZAKAZ SPRZEDAŻY SPALINOWYCH AUT CIĘŻAROWYCH, AUTA ELEKTRYCZNE W EUROPIE, KOMISJA EUROPEJSKA AUTA ELEKTRYCZNE

Włoski rząd podjął decyzję, zgodnie z planami Komisji Europejskiej, o zakazie sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami spalinowymi od 2035 roku. W przypadku lekkich samochodów dostawczych ma to obowiązywać od 2040 roku.

Decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży samochodów spalinowych (ICE) podjął włoski Komitet ds. Przemian Ekologicznych (CITE). Tym samym rząd Draghiego podąża za szeregiem państw europejskich, które od 2030, 2035 lub 2040 roku chcą zakazać sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Są to m.in. Francja, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania. Komitet podkreślił, że krajowy przemysł motoryzacyjny ma wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do zmiany produkcji. „W tym procesie konieczne jest wdrożenie wszystkich funkcjonalnych rozwiązań dekarbonizacji transportu w systemie 'neutralności technologicznej’, wzmacniając w ten sposób nie tylko pojazdy elektryczne, ale także potencjał wodoru oraz zasadniczą rolę biopaliw, w których Włochy budują najnowocześniejszy krajowy łańcuch dostaw”. W trakcie zapowiedzi wycofania aut z silnikiem spalinowym rząd nie wymienił żadnych konkretnych działań na rzecz przeforsowania transformacji pojazdów ciężarowych.

W międzyczasie rząd włoski nadal dąży do oczekiwanego zwolnienia z wycofywania silników spalinowych od 2035 roku dla krajowych producentów samochodów sportowych, takich jak Ferrari i Lamborghini. W oświadczeniu rządu czytamy: „Jeśli chodzi o producentów niszowych, możliwe jest, że określone środki zostaną ewentualnie ocenione z Komisją Europejską w ramach przepisów wspólnotowych”.

źródło: ITALY24NEWS