Eleport pozyskuje kapitał i nadal szybko się rozwija

0
ELEPORT, STACJE ŁADOWANIA ELEPORT, STACJE ŁADOWANIA W POLSCE

Eleport, czyli jeden z najbardziej znanych i szybko rozwijających się producentów publicznych sieci ładowania w krajach bałtyckich i Polsce, pozyskał kapitał w ramach rundy finansowania serii A od Gren, firmy zajmującej się zieloną energią z Europy Północnej, należącej do Partners Group. Dzięki tej inwestycji Eleport zamierza znacznie przyspieszyć wdrażanie ładowarek do pojazdów elektrycznych w regionie. Firma chce również rozpocząć ekspansję na kolejnych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Eleport obsługuje obecnie jedną z największych sieci ładowania w krajach bałtyckich. W najbliższych latach planuje rozbudowę o kolejne tysiące publicznych stacji przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych. By ułatwić ich obsługę, Eleport opracował własną aplikację mobilną. Aplikacja posiada możliwość szybkiego i łatwego znalezienia stacji ładowania, włączenia ładowania oraz monitorowania danych dotyczących całego procesu. Takiej funkcjonalności nie posiada większość obecnych na rynku operatorów.  

Według Raula Potiseppa, współzałożyciela i dyrektora generalnego, Eleport, który ma silną pozycję w krajach bałtyckich i w Polsce, jest gotowy do szybkiego rozwoju dzięki dodatkowemu kapitałowi. „Ostatnie porozumienie instytucji Unii Europejskiej o zakazie sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku pokazuje, że przejście na samochody elektryczne jest nieodłącznym elementem walki ze zmianami klimatycznymi. Do przemysłu motoryzacyjnego wysłano jasny sygnał, aby samochody elektryczne były bardziej dostępne. Głównym celem Eleport jest teraz wspieranie przejścia na transport bezemisyjny poprzez zwiększenie możliwości ładowania samochodów elektrycznych” – wyjaśnił Potisepp.

ELEPORT, STACJE ŁADOWANIA ELEPORT, STACJE ŁADOWANIA W POLSCE

„Jesteśmy szczególnie zadowoleni i zaszczyceni, że Gren został inwestorem strategicznym w tej rundzie finansowania. W miarę rozszerzania działalności Eleport na kolejne rynki, doświadczenie i wiedza tego nowego inwestora będą dla nas dużym wsparciem” – dodał Potisepp.

Według Ilkki Niiranena, prezesa Gren, inwestycja w Eleport jest zgodna z celem Gren. Firma ma na celu dostarczanie klientom zrównoważonych rozwiązań energetycznych. „Na naszej drodze w kierunku osiągnięcia zrównoważonego sukcesu widzimy, że bardzo ważne jest skupienie się również na zielonych innowacjach i transferze technologii w transporcie. Eleport to silna i dynamiczna firma z wieloletnim doświadczeniem w rozwijaniu transportu elektrycznego. Jako uznani i zaufani profesjonaliści w swojej dziedzinie, zespół Eleport jest jednym z najlepiej przygotowanych do dostarczania rzeczywistych rozwiązań i jednoczesnego przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – dodał Niiranen.

Wcześniej w Eleport zainwestowały podmioty takie, jak Ambient Sound Investment, fundusz inwestycyjny założycieli Skype’a, oraz Scandium Kinnisvara. W kwietniu tego roku Eleport pozyskał kolejne inwestycje i zawarł strategiczne partnerstwo z firmą Bolt w sektorze samochodów elektrycznych i car-sharingu. Celem Eleport i Bolt jest zainstalowanie 750 punktów ładowania EV w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Przeczytaj również: Powstaje nowa europejska sieć ultraszybkich stacji ładowania

Według Janusza Grądzkiego, CEO Eleport Polska, mimo obecnych cen prądu i perspektywie podwyżek, dalej korzystniej jest jeździć autem elektrycznym. „Kluczem do tego jest rozwój sieci ładowania. Dotyczy to głównie szybkiej infrastruktury, przede wszystkim w miastach oraz drogach międzymiastowych. By to osiągnąć konieczne są znaczne inwestycje finansowe oraz wsparcie legislacyjne. Polska jest we szybko rosnącej fazie rozwoju eletromobilności, ale ma szanse stać się jednym z kluczowych rynków Europy. Zakłada się, że w 2024 r. udział sprzedaży nowych e-pojazdów osobowych będzie większy niż 10%, a liczba punktów ładowania w 2025 r. powinna przekroczyć 40 tysięcy – podkreśla Janusz Grądzki, CEO Eleport w Polsce – podkreśla Grądzki.

Eleport to oparta na technologii, szybko rozwijająca się firma, która opracowuje innowacyjną i perspektywiczną sieć ładowania. Misją Eleport jest uczynienie sektora transportu jak najbardziej przyjaznym dla klimatu.

Gren jest firmą zajmującą się zieloną energią w Europie Północnej. Firma opracowuje i dostarcza rozwiązania energetyczne od zrównoważonego ogrzewania miejskiego do energii odnawialnej i przemysłowej. Gren działa obecnie w Estonii, Finlandii, na Łotwie i Litwie i ma ambitne plany rozwoju działalności w Europie Północnej. Gren jest własnością Partners Group, wiodącej globalnej firmy działającej w imieniu swoich klientów na rynkach prywatnych.