Szwecja z dnia na dzień znosi dopłaty do zakupu EV

0
DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, SZWECJA DOPŁATY DO AUT ELEKTRYCZNYCH, SZWECJA AUTA ELEKTRYCZNE DOPŁATY, PREMIA KLIMATYCZNA SZWECJA, KONIEC PREMII KLIMATYCZNEJ W SZWECJI, SZWECJA ZAWIESZA PREMIĘ KLIMATYCZNĄ

Nowy rząd Szwecji zniósł w trybie natychmiastowym państwowe dotacje na zakup samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in. Jak możemy przeczytać na stronie rządowej, pojazdy zamówione po 8 listopada 2022 roku nie będą już uprawnione do pozyskania tzw. premii klimatycznej.

Jako powód zniesienia dotacji podano informację, że koszty zakupu i eksploatacji samochodów elektrycznych są obecnie porównywalne z kosztami samochodów spalinowych. Zatem „państwowa dotacja do zakupu tego typu aut nie jest już uzasadniona”. Dodatkowo szwedzki rząd podaje dane, że samochody uprawnione do uzyskania dotacji stanowią już około połowy sprzedaży nowych samochodów. Są również dostępne w większości przedziałów cenowych.

Premia klimatyczna w Szwecji wypłacana była najwcześniej po sześciu miesiącach od zarejestrowania samochodu. W 2023 roku rząd będzie musiał nadal wypłacać zaległe dotacje za kupione już auta.

Przeczytaj również: Cypr sfinansuje budowę publicznych punktów ładowania

Zmiana kryteriów wypłacanie premii

Do tej pory w Szwecji każdy, kto kupił nowy samochód z emisją CO2 poniżej 60 g/km, miał prawo do dopłaty do premii klimatycznej. Za to od 1 stycznia 2023 roku samochody uprawnione do pozyskania dotacji, kupione przed 8 listopada tego roku, muszą emitować mniej niż 30 gramów CO2 na kilometr lub mieć napęd na gaz ziemny lub biogaz.

W przypadku samochodów elektrycznych zamówionych przed 8 listopada 2022 roku od 1 stycznia 2023 roku zostanie wypłacone maksymalnie 50 000 koron (równowartość około 4600 euro). Jeśli chodzi o hybrydy typu plug-in, premia wyniesie do 10 000 koron (920 euro). Malus, czyli podwyższona opłata drogowa dla samochodów o wysokiej emisji CO2, pozostaje bez zmian.

W Szwecji już w zeszłym roku zamrożono dotacje, choć wtedy z innych powodów. Budżet dotacji – prawie trzy miliardy koron (około 300 milionów euro) na cały rok 2021 został wyczerpany już w sierpniu.

źródło: regeringen.se