1900 punktów ładowania Ionity w Europie

0
IONITY STACJE ŁADOWANIE, STACJE ŁADOWANIA IONITY W EUROPIE, LICZBA STACJI ŁADOWANIA IONITY, GDZIE NAŁADOWAĆ SAMOCHÓD IONITY, ULTRASZYBKIE STACJE ŁADOWANIA, IONITY W POLSCE

Po pięciu latach od założenia spółki Ionity w 24 europejskich krajach działa obecnie ponad 430 stacji ładowania HPC z 1900 punktami ładowania. Pierwsze stacje z ładowarkami o mocy 350 kW powstały już w 2017 roku.

Akcjonariusze po raz pierwszy opublikowali nazwę marki Ionity dokładnie pięć lat temu. Pierwsze lokalizacje z ładowarkami o mocy 350 kW powstały jeszcze w 2017 roku. Od tego czasu, według danych firmy, prawie milion kierowców samochodów elektrycznych naładowało swoje pojazdy na stacjach IONITY w sumie około sześć milionów razy. Oprócz 430 istniejących stacji ładowania, kolejne 56 jest obecnie w trakcie budowy. Do 2025 roku liczba lokalizacji Ionity ma wzrosnąć do ponad 1000 z 7000 punktami ładowania.

To imponujące liczby, ale jednocześnie pokazują one, że ekspansja postępuje wolniej, niż planowało Ionity. Spółka joint venture zajmująca się ultraszybkim ładowaniem chciała do końca 2020 roku osiągnąć liczbę 400 stacji ładowania. Jednak 400 stacja została oddany do użytku dopiero z dwunastomiesięcznym opóźnieniem na przełomie lat 2021/2022. Od tego czasu w ciągu dziesięciu miesięcy dodano tylko 30 kolejnych lokalizacji.

W pierwszej fazie rozwoju, od 2017 roku do końca 2021 roku Ionity budowało swoje stacje ładowania głównie na istniejących stacjach paliw. W drugiej fazie, która jest obecnie w toku, parki ładowania nie będą już budowane tylko przy autostradach na stacjach paliw, ale także w pobliżu dużych miast i wzdłuż ruchliwych dróg krajowych. Spółka skupuje w tym celu ziemię, aby nowe stacje powstawały już na własnych działkach. Nowe stacje mają być wyposażone w średnio od sześciu do dwunastu stanowisk. Wcześniej było ich zwykle od czterech do sześciu.

Elektromobilność rośnie w siłę, a ładowanie pojazdów jest coraz bardziej powszechne” – napisała Ionity w swoim komunikacie. Rozbudowa sieci zapewnia atrakcyjną ofertę i pomaga zminimalizować czas oczekiwania, nawet w godzinach szczytu. Oprócz budowy nowych parków, istniejące lokalizacje są też rozbudowywane o dodatkowe stanowiska. W ten sposób firma chce przygotować własną sieć na rosnące zapotrzebowanie.

Przeczytaj również: IONITY w ciągu najbliższych 4 lat uruchomi w Europie 5000 nowych punktów ładowania

Ionity stale się rozwija”, potwierdza dyrektor generalny Michael Hajesch. „Rozbudowujemy sieć ładowania IONITY HPC we wszystkich 24 krajach, w których jesteśmy obecni”. Ponadto firma inwestuje na swoich stacjach w nowe technologie, produkty i usługi. W ostatnim okresie podwoiła się liczba pracowników. Ionity zatrudnia obecnie 180 osób – a liczba ta stale rośnie.

Spółka Ionity została założona w 2017 roku przez BMW, Daimlera, Forda i Volkswagen Group z Audi i Porsche. Później dołączyły również Hyundai Motor i Global Renewable Power Platform firmy BlackRock. „Nasi założyciele z branży motoryzacyjnej podjęli właściwą decyzję w 2017 roku. Jako pierwsi konsekwentnie wprowadzaliśmy w teren ładowanie o dużej mocy, a dziś obsługujemy największą w Europie sieć szybkiego ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż autostrad i głównych arterii komunikacyjnych.”, podsumował Hajesch.

Stacje Ionity w Polsce

W Polsce działa obecnie 8 stacji ładowania Ionity z 16 punktami ładowania. W budowie są dwie stacje.

IONITY STACJE ŁADOWANIE, STACJE ŁADOWANIA IONITY W EUROPIE, LICZBA STACJI ŁADOWANIA IONITY, GDZIE NAŁADOWAĆ SAMOCHÓD IONITY, ULTRASZYBKIE STACJE ŁADOWANIA, IONITY W POLSCE

źródło: ionity.eu