Skoda ujawniła koncept pierwszego elektrycznego SUVa

0

Skoda, czeski producent samochodów należący do koncernu Volkswagena, potwierdziła, że rozwija własne samochody elektryczne na platformie grupy VW – MEB.

Starania firmy zaowocowały pierwszym konceptem: ŠKODA VISION E.

Firma podaje, że pojazd będzie zasilany przez dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 225 kW. Oczekują maksymalnej prędkości na poziomie 180 km/h (112 mph) i zasięgu do 500 km na jednym ładowaniu.

W komunikacie prasowym opisano rozmiar i wygląd:

Z 4 645 mm długości, 1 917 mm szerokości i 1 550 mm wysokości – ŠKODA VISION E ma świetną prezencję na drodze. Dzięki długiemu rozstawowi osi wynoszącemu 2850 mm, a także krótkim zwisom z przodu i z tyłu, projektanci stworzyli niezwykle przestronne wnętrze – jak to zwykle ma miejsce w Škodzie. W samochodzie koncepcyjnym mamy oczywiście do czynienia z wyższą pozycją za kierownicą typową dla SUVów oraz dużą przestrzeń połączoną z dynamiczną sylwetką o delikatnie nachylonej linii dachu w stylu coupé.

Prototyp będzie pokazany na Shanghai Motor Show 2017 (19 – 28 kwietnia), ale w międzyczasie firma pokazała pierwsze szkice:

Skoda zapowiada również, że pojazd będzie wyposażony w funkcję autonomicznej jazdy na poziomie 3, co oznacza, że może jeździć w pewnych warunkach samodzielnie, gdzie kierowca będzie służył jedynie jako wsparcie dla systemu.

Czeska marka nie ujawniła kiedy ma w planach wprowadzić koncept do produkcji, ale potwierdziła za to, że planuje zacząć produkcję w pełni elektrycznych pojazdów w 2020 roku. Jest to ten sam rok, w którym VW planuje zacząć produkować swoje pierwsze samochody elektryczne na platformie MEB.

Do roku 2025 marka Skoda zamierza poszerzyć swoją ofertę o pięć samochodów elektrycznych w różnych segmentach. Będą oni przyczyniać się do planów Grupy VW, która zamierza produkować od 2 do 3 milionów samochodów elektrycznych rocznie, a do roku 2025 ma w planach zaprezentować 30 nowych modeli.