Sezon czas zacząć: Audi startuje w kolejne światowe tournée Formuły E

0

– Oba Audi e-tron FE05 już w drodze na pierwszy wyścig, który odbędzie się 15 grudnia
– Ponad osiem ton sprzętu dla Daniela Abta i Lucasa di Grassi
– Szef zespołu Allan McNish nie może się już doczekać początku sezonu

Odliczanie już się rozpoczęło: za 16 dni start kolejnego sezonu Mistrzostw Świata w Formule E ABB FIA. Team Audi Sport ABT Schaeffler, którego kierowcami są Daniel Abt i Lucas di Grassi, będzie w tym sezonie bronił tytułu. Oba elektryczne Audi e-tron FE05 wyruszyły już w podróż dookoła świata, w której pokonają 70 tysięcy kilometrów odwiedzając jedenaście państw na pięciu kontynentach.

Kontenery zamknięte, dokumenty przesyłki skompletowane: w drogę wyrusza ponad osiem ton sprzętu należącego do Audi Sport ABT Schaeffler. Pierwszy przystanek to Ad Diriyah na przedmieściach stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu. Tam, czekający już mechanicy odbiorą i przygotują na pierwszy wyścig sezonu oba egzemplarze Audi e-tron FE05. 15 grudnia, o godz. 15.00 czasu lokalnego, po raz pierwszy błyśnie zielone światło inaugurujące cały sezon wyścigów Formuły E. To pierwszy etap długiej podróży, która rozpoczęła się w roku 2017 premierą roboczego projektu w pełni elektrycznego bolidu wyścigowego.

Kontenery i inne pakunki należące do teamu nie zawierają jednak wyłącznie samochodów. W podróż ruszyły również części zamienne: dwa kompletne zestawy nadwozi i pięć frontów wraz z bocznymi skrzydłami. Dodatkowo DHL – partner logistyczny zespołu – przewozi całe wyposażenie garażu, narzędzia mechaników oraz wiele innych części i przedmiotów. Wśród nich znajdują się ciekawostki: włoski ekspres do kawy, wieża stereo i dwanaście parasoli do ochrony przed deszczem i słońcem.

„To trochę jak w grze w ruletkę: Koniec zakładów!” – śmieje się szef zespołu Allan McNish. „Nasz nowy układ napędowy został opieczętowany, testy poprzedzające sezon się skończyły, a samochody zostały załadowane do kontenerów. Gdy je otworzymy, będzie to znak, że sezon się rozpoczął. Przez ostatnich kilka miesięcy intensywnie przygotowywaliśmy się do tego momentu, więc jesteśmy naprawdę podekscytowani.”

Po zakończeniu pierwszego wyścigu w Arabii Saudyjskiej, zespół ruszy w dalszą drogę, odwiedzając Marakesz, Santiago de Chile, Mexico City, Hongkong i chiński ośrodek turystyczny Sanya. Samochody wyścigowe zostaną odesłane dopiero przed powrotem sezonu Formuły E do Europy, co nastąpi w kwietniu 2019. Zanim jednak do tego dojdzie, bolidy będą transportowane bezpośrednio z jednego toru wyścigowego na drugi, co jest dużym osiągnięciem logistycznym, w którym DHL mistrzowsko łączy transport powietrzny, morski i naziemny osiągając możliwie najwyższą efektywność logistyczną. Dzięki łączonemu transportowi samochodów i materiałów oraz doborowi odpowiednich tras i środków transportu, emisje zanieczyszczeń są minimalizowane w możliwie największym stopniu. Z zasady Formuła E dąży do stopniowej redukcji emisji i ich kompensacji w dłuższej perspektywie czasowej.

W drugiej połowie sezonu team Audi Sport ABT Schaeffler zaprezentuje siebie i swoje nowoczesne techniki napędu podczas wyścigów w Europie: w Rzymie, Paryżu, Monako, Berlinie i w Bernie. Światowe tournée o długości ponad 70 tysięcy kilometrów zakończy się wielkim finałem sezonu Formuły E w Nowym Jorku w połowie lipca 2019 roku.

Źródło: materiały prasowe Audi