Porsche pokazało wnętrze Taycana

0

Wraz z modelem Taycan firma Porsche wkracza w kolejną epokę. Pierwszy w pełni elektryczny samochód sportowy producenta z Zuffenhausen wyznacza nowe standardy w zakresie designu wnętrza. Klasyczne elementy zostały w nim zinterpretowane ponownie i przeniesione do ery cyfrowej. „Tutaj mniej znaczy więcej” – wyjaśnia Ivo van Hulten, dyrektor Porsche AG ds. wzornictwa wnętrz. „Wnętrze modelu Taycan łączy typowe dla marki elementy stylistyczne z nowym rodzajem doświadczenia użytkownika i zachwyca swoją prostą elegancją”. Porsche zaprezentuje model Taycan światowej publiczności we wrześniu 2019 r.
Typowe Porsche: deska rozdzielcza zaprojektowana dla kierowcy i sportowa pozycja za kierownicą
Inspiracją była tu „czysta” w rysunku deska rozdzielcza modelu 911 z 1963 r. A wyznaczonym celem – przeniesienie jej do czasów współczesnych. Dzięki swojej przejrzystej strukturze i zupełnie nowej konstrukcji kokpit Porsche Taycan zwiastuje początek nowej ery. Zdecydowanie koncentruje się na kierowcy. Panel instrumentów ma czytelny, minimalistyczny, ultranowoczesny design, a obsługa poszczególnych elementów odbywa się szybko i bez żadnych zakłóceń. Najwyższy punkt deski rozdzielczej wyznacza wolnostojący, zakrzywiony panel wskaźników, który jest wyraźnie ukierunkowany na kierowcę i dba o to, aby wszystkie informacje niezbędne podczas jazdy były widoczne.

Innowacyjny zestaw wskaźników składa się z zakrzywionego ekranu o przekątnej 16,8” i typowym dla Porsche, zaokrąglonym kształcie. Z uwagi na brak obudowy panel wyróżnia się smukłym, nowoczesnym wzornictwem, przywodzącym na myśl styl wysokiej jakości smartfonów czy tabletów. Właściwości antyrefleksyjne zapewniają mu prawdziwe szkło i filtr polaryzacyjny w technice naparowania.
Kierowcy mogą wybrać jeden z czterech trybów wyświetlania informacji w zestawie wskaźników:
• Tryb klasyczny (miernik mocy) – prezentuje instrumenty typowe dla Porsche. Informacje są tu wyraźnie uporządkowane i pozwalają na szybki odczyt. Miejsce umieszczonego pośrodku obrotomierza zajmuje miernik mocy.
• Tryb mapy – zamiast centralnego miernika mocy wyświetla widok mapy.
• Tryb pełnej mapy – celowo pomija okrągłe przyrządy na rzecz widoku dużej mapy nawigacji, prezentowanej na pełnym ekranie.
• Tryb Pure – pokazuje tylko podstawowe informacje na temat jazdy, takie jak prędkość, znaki drogowe oraz wskazania nawigacji w postaci minimalistycznych strzałek.

Ponadto na krawędziach ekranu znajdują się małe pola dotykowe służące do obsługi funkcji oświetlenia oraz podwozia. Panel wskaźników jest zatem szerszy niż kierownica – i przypomina kultową, pierwszą generację 911.

Sama kierownica ma lekką formę i występuje w dwóch rodzajach do wyboru. Prócz wersji podstawowej, którą można spersonalizować za pomocą kolorowych wstawek oferowanych w ramach pakietu akcentującego, Porsche oferuje opcjonalną sportową kierownicę GT. Wyróżnia ją charakterystyczny design z widocznymi łbami śrub i typowy dla Porsche okrągły przełącznik do zmiany trybu jazdy.
Górna i dolna część deski rozdzielczej rozciągają się na całej szerokości pojazdu i mają kształt skrzydła. Centralny 10,9-calowy wyświetlacz systemu informacyjno rozrywkowego oraz opcjonalny wyświetlacz dla pasażera łączą się ze sobą, tworząc wspólną szklaną taflę, która wygląda niczym czarny panel i wizualnie wtapia się we wnętrze pojazdu.

Wszystkie interfejsy użytkownika na potrzeby modelu Taycan zostały całkowicie przeprojektowane. Znacznie zmniejszono liczbę tradycyjnych elementów obsługi, takich jak przełączniki i przyciski. Sterowanie odbywa się inteligentne i intuicyjnie – za pomocą paneli dotykowych lub poprzez funkcję sterowania głosowego, która reaguje na polecenie „Hej Porsche”.

Wszystkie ustawienia pojazdu, jak np. systemu Porsche Active Stability Management (PASM), można łatwo przeprowadzać za pośrednictwem centralnego wyświetlacza. Za pomocą przejrzystego, konfigurowalnego ekranu głównego kierowca może szybko dotrzeć do wszystkich aplikacji, w tym nawigacji, telefonu, mediów, opcji komfortu i Porsche Connect. Jeszcze szybszy dostęp do żądanej funkcji zapewnia zoptymalizowane sterowanie głosowe. Po raz pierwszy pasażer z przodu może korzystać z „własnego”, opcjonalnego ekranu dotykowego, który umożliwia łatwą zmianę ustawień bez rozpraszania uwagi kierowcy.
Podniesiona konsola środkowa potęguje wrażenie niskiej pozycji za kierownicą – zgodnie z tym, czego można spodziewać się po Porsche. Zaopatrzono ją w duży, 8,4-calowy panel dotykowy z funkcją haptycznego sprzężenia zwrotnego (potwierdzania przeprowadzanych operacji). Za jego pośrednictwem można zmienić ustawienia klimatyzacji lub, dzięki funkcji rozpoznawania pisma ręcznego, błyskawicznie wprowadzić adresu celu nawigacji.

Każdy szczegół ograniczono do tego, co najważniejsze. Podobnie jak Porsche 918 Spyder, zamiast tradycyjnej dźwigni zmiany przełożeń Taycan ma kompaktowy przełącznik zmiany kierunku jazdy. Dzięki temu konsola środkowa wygląda schludnie i zapewnia przestrzeń na schowek. Redukcja do niezbędnych elementów oraz klarowne podejście widać również w koncepcji otworów wentylacyjnych – zmodernizowanych i intuicyjnych w obsłudze. Tradycyjne, mechanicznie przesuwane poprzeczki odeszły do przeszłości; przepływy powietrza są teraz kontrolowane zarówno cyfrowo, jak i w pełni automatycznie (Virtual Airflow Control, z ang. wirtualne sterowanie przepływem powietrza). W menu klimatyzacji można przełączać pomiędzy trybem Focused (szybkie, ukierunkowane chłodzenie wnętrza) a Diffused (wentylacja bez silnego nawiewu). W samochodach wyposażonych w opcjonalną 4-strefową klimatyzację automatyczną (Advanced Climate Control) występuje dodatkowy panel dotykowy o przekątnej 5,9”, również z haptycznym sprzężeniem zwrotnym, który umożliwia obsługę wentylacji z tylnych siedzeń.

Szeroka gama opcji personalizacji i innowacyjnych koncepcji materiałowych
Jeśli chodzi o kolorystykę i wybór materiałów wykończeniowych, wnętrze Porsche Taycan oferuje zindywidualizowane konfiguracje, od tradycyjnej po zrównoważoną i nowoczesną. Istnieje również opcja zamówienia klasycznej skórzanej tapicerki, a także ekologicznie wyprawianej skóry klubowej Olea – w procesie jej garbowania wykorzystuje się liście oliwne. Naturalną jakość skóry podkreśla specjalny, subtelny nadruk. Nowością jest wnętrze całkowicie pozbawione elementów ze skóry, wykończone materiałami o nowoczesnej fakturze. Zastosowana w tym przypadku tapicerka Race-Tex to wysokiej jakości mikrofibra włókien poliestrowych częściowo pochodzących z recyklingu. Jej produkcja generuje o 80% mniej CO2 niż tradycyjnych materiałów. Do wytwarzania wykładziny podłogowej wykorzystuje się z kolei recyklingowane włókno „Econyl®”, wykonane m.in. z przetworzonych sieci rybackich.
Taycan oferowany jest z szeroką gamą opcji konfiguracji nadwozia i wnętrza, w stylu zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Akcenty oraz elementy ozdobne w kabinie podkreślają dbałość o szczegóły, a jednocześnie spełniają najwyższe, typowe dla Porsche standardy jakości, jeśli chodzi o właściwości materiałów oraz sposób montażu. Wyłącznie dla modelu Taycan zarezerwowano konfiguracje kolorystyczne oparte na odcieniach: Black/Lime Beige, Blackberry, Atacama Beige oraz Meranti Brown. Opcjonalny pakiet akcentujący we wnętrzu pozwala klientom na wybór specjalnych, kontrastowych schematów kolorów (matowa czerń, ciemnosrebrny lub neodymowy – elegancki odcień szampana). Drzwi i konsole środkowe mogą być wykończone drewnem, matowym karbonem, tłoczonym aluminium lub tkaniną.

Oprócz wielu innowacyjnych rozwiązań jest jeszcze jeden szczegół, bez którego Porsche nie może się obyć. Podobnie jak stacyjka w „tradycyjnych” modelach Porsche, przycisk uruchamiania zasilania w modelu Taycan znajduje się po lewej stronie kierownicy.