Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych 32 największe miasta w Polsce muszą postawić określoną ilość punktów ładowania. Miasto Łódź już dawno deklarowało, że chce być przyjazne mieszkańcom i zamierza inwestować w infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych zmniejszając tym emisję spalin i hałas. Przechodząc od słów do czynów, wczoraj prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wraz z dyrektorem zarządzającym PSPA Maciejem Mazurem opublikowali listę 205 punków ładowania w 29 lokalizacjach Łodzi. Lokalizacje były wybierane przez mieszkańców miasta oraz przy pomocy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Wprowadzamy w mieście eko rewolucję. Jednym z jej elementów jest walka ze smogiem. Nie tylko tym wydzielanym przez indywidualne paleniska, ale również ze smogiem pojawiającym się na ulicy, generowanym przez silniki spalinowe. Z jednej strony unowocześniamy tabor komunikacji miejskiej, a z drugiej chcemy zachęcić łodzian do korzystania z samochodów elektrycznych.
Chcemy, by do końca 2020 r. w Łodzi powstało ponad 200 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Powstaną one zarówno w centrum, jak i miejscach, w których łodzianie wypoczywają, np. w okolicy Ogrodu Botanicznego czy aquaparku Fala. Planujemy, że jeszcze w grudniu zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę i operatora punktów ładowania.

Podczas konferencji Maciej Mazur (PSPA) zwracał również uwagę, że nie ilość stacji ładowania, a ich lokalizacje są najważniejsze z punktu widzenia rozwoju elektromobilności:
Korelacja między dostępnością ogólnodostępnej infrastruktury a decyzją o zakupie EV to fakt. Brak infrastruktury ładowania w miejscach publicznych jest czynnikiem hamującym popyt na pojazdy elektryczne. Wskazuje tak niemal ponad połowa Polaków, którzy zostali przebadani przez PSPA w ramach tegorocznej edycji Barometru Nowej Mobilności. Nie jest jednak tak, że punktów ładowania musi być bardzo dużo. Najważniejsze jest, żeby były dobrze rozlokowane. Analiza danych dotyczących ładowania EV przeprowadzona w Holandii ukazała, że 60% użytkowników w ciągu roku korzysta z maksymalnie 5 punktów ładowania.
Czytaj więcej: Aktualna, sprawdzona lista publicznych ładowarek w Łodzi
Źródłó: facebook / Hanna Zdanowska