Nowe, wyższe dopłaty do EV na Słowacji

0

Przyszły miesiąc zapowiada się jako miesiąc dopłat do samochodów elektrycznych – i to nie tylko u nas. W Polsce spodziewane jest uruchomienie naboru właśnie w grudniu, choć to jeszcze nie zostało potwierdzone.

Tymczasem również w przyszłym miesiącu nową turę dopłat uruchomią nasi południowi sąsiedzi ze Słowacji. Tym razem tamtejsze Ministerstwo Gospodarki uznało, że ulga finansowa nie będzie dotyczyć tylko samochodów elektrycznych, ale otrzymają ją również hybrydy z wtyczką, czyli plug-in (PHEV).
 

Górna granica dopłat dla samochodów czysto elektrycznych (BEV) wyniesie 8 tys. euro (w poprzedniej edycji było 5 tys. euro). Z kolei 5 tys. euro otrzymają nabywcy hybryd z możliwością ładowania z gniazdka PHEV.

Kryterium determinującym górną wysokość dopłaty do tej pory było 25% kosztu zakupu. W nowej turze zmieni się również i ta zasada. Wprowadzona zostanie maksymalna cena EV, która została ustalona na poziomie 50 tys. euro (razem z VAT).

Internetowy system, w którym będzie można się rejestrować zostanie uruchomiony już 11 grudnia br. Z kolei nabór wniosków ruszy 17 grudnia br.

Bonus finansowy będzie przyznawany do momentu wyczerpania się budżetu 5 mln euro.

W przyszłym miesiącu, uruchomione na Słowacji dopłaty będą przeznaczne zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że dopłaty zapowiadane na grudzień br. w Polsce dotyczą jedynie osób fizycznych.

Więcej o dopłatach w Polsce: Dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych podpisane