Wiceminister klimatu: Chcemy by na Dolnym Śląsku powstała Dolina Elektromobilności

0
Ireneusz Zyska, Gospodarcze Otwarcie Roku 2020

Wystąpienie rozpoczynające Gospodarcze Otwarcie Roku 2020, zorganizowane w Centrum Kreatywności Targowa przez Krajową Izbę Gospodarczą, poprowadził wiceminister klimatu – Ireneusz Zyska, który podczas przemówienia powiedział, że Ministerstwo chce, by na Dolnym Śląsku powstała „dolina elektromobilności”:

Inwestycje tak wielkich podmiotów i firm globalnych, można by powiedzieć przewodnich jak: LG Chem pod Wrocławiem (…), inwestycja Mercedesa w Jaworze, czy też Toyota w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach,  gdzie powstają napędy hybrydowe, pokazuje nam, że przy zapewnieniu łańcucha dostaw w deklarowanym szeregu powiązań gospodarczych jesteśmy w stanie zaprosić największych graczy tego świata w tym obszarze i stworzyć własne kompetencje by tworzyć łańcuch dostaw, który zaangażuje także polskie podmioty, polskie firmy (…).

Ireneusz Zyska odniósł się również do kwestii wysokości dopłat, o których pisaliśmy (tutaj).

Dopłaty do zakupu e-aut z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu będą mniejsze, by jak najwięcej beneficjentów z nich skorzystało.

Wiceminister powiedział, że po utworzeniu Ministerstwa Klimatu kwota dopłat do pojazdów elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu została poddana inwentaryzacji. Co prawda wiceminister nie zdradził jeszcze dokładnie jaka to będzie kwota, ale powiedział, że w związku ze zniesieniem opodatkowania, będzie ona niższa.

W trakcie całego Gospodarczego Otwarcia Roku 2020 odbyły się również trzy panele dyskusyjne, gdzie uczestnicy dyskutowali m.in. na tematy związane z elektromobilnością i jej otoczeniem biznesowym, potencjalnymi zmianami przyspieszającymi implementację e-mobilności w Polsce, technologii wodorowej oraz również na temat magazynowania energii.