Tesla dostawcą energii w UK?

0
tesla, tesla w wielkiej brytanii, tesla jako dostawca prądu w uk, tesla magazyny energii

Tesla złożyła w Wielkiej Brytanii wniosek do Urzędu Rynku Gazu i Energii Elektrycznej o zostanie dostawcą energii. Producent samochodów elektrycznych, paneli słonecznych oraz magazynów energii ma nadzieję, że jego gigantyczne akumulatory zostaną częścią systemu energetycznego w UK.

Nie jest do końca jasne, jakie intencje Tesli kryją się za zgłoszeniem wniosku. Firma jakiś czas temu opracowała projekty akumulatorów litowo-jonowych PowerPack i Powerwall, które były już stosowane w Walii i w kilku innych częściach Wielkiej Brytanii, ale jak dotąd na małą skalę.

Tesla może się poszczycić zbudowaniem największej na świecie baterii litowo-jonowej, która według danych firmy może zapewnić wystarczającą moc dla ponad 30 000 domów. Bateria Hornsdale PowerPack, bo o niej mowa, ma moc 100 MW i została zainstalowana w Australii Południowej w celu pomocy stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Być może Tesla planuje podobny model biznesowy zastosować w Wielkiej Brytanii.

Możliwe, że plany Tesli dotyczą wprowadzenia platformy Autobidder. Aplikacja ta korzysta ze sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej w celu przekazywania informacji korzystającym z niej firmom energetycznym z branży OZE, aby mogły one bardziej efektywnie dostarczać i magazynować wyprodukowaną energię.

Tesla ma już na swoim koncie współpracę z brytyjskim dostawcą energii odnawialnej Octopus w Wielkiej Brytanii. Celem kooperacji było oferowanie tańszej energii właścicielom samochodów Tesla, którzy mają panele słoneczne lub magazyny Powerwall. System paneli słonecznych, ładowania samochodów i Powerwall były podłączone do platformy Tesli służącej do efektywnego zarządzania energią.

Na razie Tesla nie udzieliła komentarzy co do swoich planów związanych ze złożonym wnioskiem. Wprowadzenie powszechnej technologii magazynowania energii w Wielkiej Brytanii na pewno przyniosłoby wymierne skutki. W tym kraju aż 40% wyprodukowanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Dzięki magazynowaniu energia ta mogłaby zostać bezpiecznie „przechowana” i wykorzystana w czasie, gdy jej produkcja nie jest efektywna, np. w pochmurne i bezwietrzne dni.