Raport Na Prądzie – 4 stycznia 2021 r.

0
BMW i4 concept, przyspieszenie, moc, pojemność baterii

Na naszym kanale YouTube dostępny jest już kolejny Raport Na Prądzie:

Skrót informacji:

 • Rekordowa sprzedaż samochodów zelektryfikowanych w okresie od stycznia do listopada 2020 roku. Bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu znalazła się Tesla Model 3, a następnie dopiero inne marki chińskie, japońskie czy niemieckie. Zgodnie z doniesieniami EV Sales Blog, globalny wzrost sprzedaży EV (133% w listopadzie rok do roku) jest najwyższy od ponad ośmiu lat. Rekordowy poziom osiągnął również udział sprzedaży w rynku – 5,9%.
 • Już od 2022 roku koncern FCA rozpocznie w Polsce produkcję modeli elektrycznych i hybrydowych SUVów marek Alfa Romeo, Jeep i Fiat. Zgodnie z przewidywaniami, szacuje się, że rocznie produkowanych może być nawet około 400 tys. aut.
 • Apple od dawna pracuje nad technologią autonomicznej jazdy, ale teraz dodatkowo dowiedzieliśmy się, że firma zajmuje się również bateriami do pojazdów elektrycznych.  Teoretycznie firma Apple chce wprowadzić swój autonomiczny samochód elektryczny już w 2024 roku. Nie wiadomo jeszcze czy Apple samo będzie tworzyć samochód od początku, czy może przejmie jakiegoś producenta aut lub nawiąże współpracę, np. z Volkswagenem, z którym od jakiegoś czasu już pracuje nad autonomią.
 • Irlandia ogłosiła postępowanie na zakup do 800 w pełni elektrycznych double deckerów czyli autobusów piętrowych, które będą jeździć w największych miastach tego kraju. Zakup autobusów ma się rozpocząć w połowie 2022 roku i potrwa około 5 lat. Wymagania postawione w postępowaniu zakupowym to między innymi bateria o pojemności co najmniej 300 kWh oraz moc ładowania co najmniej 150 kW.
 • W czerwcu 2019 roku w Berlinie firma transportowa BVG zamówiła 90 elektrycznych Solarisów Urbino 12. Kilka dni temu, jeszcze przed końcem roku, Solarisowi udało się dostarczyć zamówione autobusy i teraz flota elektrycznych autobusów BVG wynosi łącznie 123 sztuki.
 • Złożono już ok. 10 tys. zamówień pre-order na elektrycznego Hummera EV.
 • Hyundai rozważa zaprzestanie sprzedaży elektrycznej wersji Kony na swoim lokalnym rynku w Korei Południowej, aczkolwiek na ten moment firma dalej będzie produkować i sprzedać ten model w Europie.
 • Tesla opublikowała wyniki dostaw i produkcji swoich samochodów za 4 kwartał 2020 roku. W 2020 roku Tesli udało się osiągnąć swój kamień milowy i dzięki ogromnym wysiłkom na koniec roku, w 2020 roku wyprodukowano ponad 500 tys. samochodów.
 • Duży update w Modelu 3 – wideo z tego co się zmieniło i jak teraz wygląda Model 3 po updacie możecie zobaczyć na naszym kanale YT.
 • Tesla uruchomiła konfigurator Modelu Y w Chinach. W ciągu 10 godzin od startu Chińczycy zamówili ponad 100 tys. sztuk tego modelu.
 • Tesla uruchomiła największy na świecie supercharger. Znajduje się on w Szanghaju i posiada aż 72 stanowiska, lecz nie są to stanowiska V3 o mocy 250 kW tylko V2 o mocy 120 kW.
 • Pod koniec 2021 roku ma rozpocząć się produkcja BMW i4, a samochód na pewno ma trafić na rynek w 2022 roku. BMW i4 ma być produkowane w 3 wariantach: i435 (entry-level), i440 and i4 M50 (top model with xDrive). Wariant z największym zasięgiem ma posiadać zasięg WLTP ok. 590 km.