Tesla zapowiada zasilanie wszystkich Superchargerów energią z OZE do końca tego roku

0
TESLA SUPERCHARGER, TESLA SUPERCHARGERY, SUPERCHARGER, TESLA STACJE ŁADOWANIA, OZE

Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi Tesla ogłosiła, że jeszcze w tym roku zamierza zasilać wszystkie stacje Supercharger energią odnawialną.

Statystycznie większość ładowań samochodów elektrycznych odbywa się w domu, w związku z tym jeśli jest się w posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej, można mieć pewność, że podczas domowego ładowania wykorzystywany jest właśnie prąd wyprodukowany z energii słonecznej. Aby rewolucja jaką niesie ze sobą elektromobilność przyspieszyła z jeszcze większym pozytywnym wpływem na środowisko, najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby publiczne stacje ładowania również były zasilane energią odnawialną.

Przeczytaj też: Trzy nowe lokalizacje Tesla Supercharger planowane w Polsce

Oprócz funkcjonowania w branży motoryzacyjnej Tesla prowadzi również działalność związaną z wykorzystaniem energii słonecznej i magazynowaniem energii. W Dzień Ziemi Justin Lange, szef Tesli w branży stacji ładowania na obszarze środkowego Atlantyku, opublikował kilka interesujących statystyk z działalności sieci Superchargerów Tesli od początku jej istnienia. Sieć Tesla Supercharger:

  • dostarczyła 2,4 TWh energii
  • zapewniła przejechanie 8,3 miliarda bezemisyjnych mil (13,4 miliarda kilometrów)
  • zaoszczędziła 1,26 miliarda litrów benzyny
  • niewyemitowała 3 miliardów kilogramów CO2

Najciekawszą przekazaną informacją było jednak to, że Tesla planuje, aby „cała energia wykorzystywana w stacjach ładowania Supercharger była w 100% odnawialna już w 2021 roku”.

Sieć Superchargerów Tesli jest jedną z jej największych zalet w porównaniu z konkurencją na rynku samochodów elektrycznych. Większość innych producentów samochodów nie rozwija równolegle tego typu projektów. Tesla na niektórych swoich stacjach korzysta już z energii słoneczniej, ale w przeważającej części stacje te zasilane są z sieci. Niektóre przedsiębiorstwa energetyczne już teraz czerpią całą energię z energii odnawialnej, więc stacje ładowania w ich sieciach są również zasilane „zieloną” energią. Na przykład w Quebec wszystkie stacje Tesli są zasilane energią wodną Hydro Quebec.

Tesla obsługuje obecnie największą na świecie sieć ładowania pojazdów elektrycznych z ponad 24 000 stacjami w ponad 2700 lokalizacjach na całym świecie.

źródło: electrive.com