Kalifornia przeznacza 3,9 miliarda dolarów na rozwój elektromobilności

0
KALIFORNIA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE USA, KALIFORNIA DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, JOE BIDEN, USA ELEKTROMOBILNOŚĆ, INWESTYCJE USA W ELEKTROMOBILNOŚĆ, BIDEN, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE USA, USA, USA PRODUKCJA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, BEV, PHEV, GENERAL MOTORS, FORD MOTOR, CHRYSLER STELLANTIS, JOE BIDEN ROZPORZĄDZENIE DOTYCZĄCE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, JOE BIDEN PRODUKCJA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W USA, STACJE ŁADOWANIA, ŁADOWARKI, DOTACJE DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom podpisał pakiet inwestycyjny o wartości 15 miliardów dolarów, z którego 3,9 miliarda dolarów przeznaczone jest na projekty z dziedziny elektromobilności. Środki wykorzystane zostaną w szczególności na zakup elektrycznych pojazdów użytkowych oraz na dofinansowanie zakupu prywatnych samochodów elektrycznych.

Pakiet inwestycyjny o wartości 15 miliardów dolarów jest przeznaczony na walkę ze zmianami klimatycznymi, z którymi Kalifornia mierzy się szczególnie w ostatnich latach . Jak podają władze Kalifornii, jest to „największy pakietem klimatyczny w historii stanu”. Aż jedna czwarta tej kwoty zostanie przeznaczona rozwój elektromobilności.

Wspominanie 3,9 miliarda dolarów wykorzystane zostanie m.in. na zakup 1000 zeroemisyjnych pojazdów transportowych, 1000 zeroemisyjnych autobusów szkolnych i 1000 zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej oraz na budowę niezbędnej infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych przy drogach Kalifornii. Pierwszeństwo będą miały projekty, które przynoszą korzyści społecznościom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji.

Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

Część środków ma być również przeznaczona na  specjalne dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla Kalifornijczyków o niskich dochodach, którzy wymieniają swój stary samochód na nowy lub używany pojazd zaawansowany technologicznie (najprawdopodobniej chodzi tutaj właśnie o samochody elektryczne).

Plan inwestycyjny Bidena po poprawkach w senacie

W międzyczasie pojawiła się niestety informacja o zmniejszeniu wysokości środków, które miały posłużyć na budowę krajowej sieci stacji ładowania. Kompromisowa ustawa pozostawia, nadal olbrzymią kwotę – 7,5 miliarda z 15 miliardów dolarów zaproponowanych przez Bidena z przeznaczeniem na budowę sieci 500 000 stacji ładowania. Na zakup elektrycznych autobusów szkolnych i komunikacji miejskiej z projektu Bidena przewidziano 7,5 mld dolarów – zamiast wspomnianych wcześniej 45 mld dolarów.

Na początku kwietnia 2021 roku prezydent USA ujawnił plan inwestycyjny o wartości 2 bilionów dolarów, który obejmował finansowanie w wysokości 174 miliardów dolarów na rozwój elektromobilności. Projekt ustawy proponował przeznaczenie aż 100 miliardów dolarów na zachęty do zakupu, w tym ulgi podatkowe na samochody elektryczne, 15 miliardów dolarów na infrastrukturę do ładowania, 20 miliardów dolarów na elektryczne autobusy szkolne, 25 miliardów dolarów na elektryczne autobusy transportu publicznego i 14 miliardów na inne ulgi podatkowe. Po procesie legislacyjnym plan ten został jednak znacznie uszczuplony. Pod koniec czerwca Republikanie i Demokraci w Senacie zawarli kompromis w sprawie ustawy.

źródło: electrive.com