Kalifornia przeznacza 3,9 miliarda dolarów na rozwój elektromobilności

0
KALIFORNIA ZAKAZ SPRZEDAŻY AUT SPALINOWYCH, KALIFORNIA, SPRZEDAŻ AUT ELEKTRYCZNYCH, ZAKAZ SPRZEDAŻY ICE KALIFORNIA, USA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, SPRZEDAŻ BEV KALIFORNIA, BEV, FCEV, ICE, PHEV, ICE

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom podpisał pakiet inwestycyjny o wartości 15 miliardów dolarów, z którego 3,9 miliarda dolarów przeznaczone jest na projekty z dziedziny elektromobilności. Środki wykorzystane zostaną w szczególności na zakup elektrycznych pojazdów użytkowych oraz na dofinansowanie zakupu prywatnych samochodów elektrycznych.

Pakiet inwestycyjny o wartości 15 miliardów dolarów jest przeznaczony na walkę ze zmianami klimatycznymi, z którymi Kalifornia mierzy się szczególnie w ostatnich latach . Jak podają władze Kalifornii, jest to „największy pakietem klimatyczny w historii stanu”. Aż jedna czwarta tej kwoty zostanie przeznaczona rozwój elektromobilności.

Wspominanie 3,9 miliarda dolarów wykorzystane zostanie m.in. na zakup 1000 zeroemisyjnych pojazdów transportowych, 1000 zeroemisyjnych autobusów szkolnych i 1000 zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej oraz na budowę niezbędnej infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych przy drogach Kalifornii. Pierwszeństwo będą miały projekty, które przynoszą korzyści społecznościom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji.

Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

Część środków ma być również przeznaczona na  specjalne dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla Kalifornijczyków o niskich dochodach, którzy wymieniają swój stary samochód na nowy lub używany pojazd zaawansowany technologicznie (najprawdopodobniej chodzi tutaj właśnie o samochody elektryczne).

Plan inwestycyjny Bidena po poprawkach w senacie

W międzyczasie pojawiła się niestety informacja o zmniejszeniu wysokości środków, które miały posłużyć na budowę krajowej sieci stacji ładowania. Kompromisowa ustawa pozostawia, nadal olbrzymią kwotę – 7,5 miliarda z 15 miliardów dolarów zaproponowanych przez Bidena z przeznaczeniem na budowę sieci 500 000 stacji ładowania. Na zakup elektrycznych autobusów szkolnych i komunikacji miejskiej z projektu Bidena przewidziano 7,5 mld dolarów – zamiast wspomnianych wcześniej 45 mld dolarów.

Na początku kwietnia 2021 roku prezydent USA ujawnił plan inwestycyjny o wartości 2 bilionów dolarów, który obejmował finansowanie w wysokości 174 miliardów dolarów na rozwój elektromobilności. Projekt ustawy proponował przeznaczenie aż 100 miliardów dolarów na zachęty do zakupu, w tym ulgi podatkowe na samochody elektryczne, 15 miliardów dolarów na infrastrukturę do ładowania, 20 miliardów dolarów na elektryczne autobusy szkolne, 25 miliardów dolarów na elektryczne autobusy transportu publicznego i 14 miliardów na inne ulgi podatkowe. Po procesie legislacyjnym plan ten został jednak znacznie uszczuplony. Pod koniec czerwca Republikanie i Demokraci w Senacie zawarli kompromis w sprawie ustawy.

źródło: electrive.com