Jak zmienia się zasięg samochodów elektrycznych w zimie?

0
ZASIĘG SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH ZIMĄ, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE ZIMĄ, SPADEK ZASIĘGU ZIMĄ, JAKI JEST ZASIĘG SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO ZIMĄ, EV, BEV, PHEV, TESLA MODEL 3, CHEVROLET BOLT EV, SPADEK ZASIĘGU SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO ZIMĄ, SPADEK ZASIĘGU SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO, OD CZEGO ZALEŻY ZASIĘG SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO, O ILE SPADA ZASIĘG SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO ZIMĄ

Recurrent, amerykańska firma zajmująca się optymalizacją użytkowania baterii samochodów elektrycznych, zakończyła właśnie drugie obszerne badanie dotyczące EV i utraty ich zasięgu w niskich temperaturach. Analizie poddanych zostało 13 modeli aut i około 7000 pojazdów.

Społeczność zarejestrowanych użytkowników Recurrent obejmuje około 7000 właścicieli samochodów elektrycznych. Wiadomo, nie jest to zaskoczenie, że badanie wykazało pewną utratę zasięgu elektryków w niskich temperaturach. Niskie temperatury mają znacznie większy wpływ na baterię niż temperatury ekstremalnie wysokie. W niskich temperaturach reakcje chemiczne i procesy fizyczne w baterii zachodzą wolniej, czego rezultatem jest zmniejszenie zasięgu. Pamiętajmy jednak, że ta utrata zasięgu jest tymczasowa i po ociepleniu zasięg powraca do normalnych wartości.

Przykładowo, całkiem podatny na niskie temperatury jest Chevrolet Bolt EV. Jak wykazało badanie, ma on o średnio jedną trzecią mniejszy zasięg przy temperaturach ujemnych niż w temperaturze około 26°C. Na drugim biegunie z kolei jest Tesla Model 3 LR, której utrata zasięgu wynosi średnio około 5%. Dodatkowe dane od użytkowników z serwisu Recurrent wskazują, że Tesla utrzymuje ścisłą kontrolę nad szacunkami zasięgu. Oznacza to, że praktycznie przy użytkowaniu Tesli kierowca nie będzie widzieć szybciej spadającego zasięgu, ponieważ, już od początku jest on wkalkulowany w zasięg przewidywany, który pokazuje Tesla. Każdy EV inaczej radzi sobie z szacunkami dotyczącymi zakresu i wartości procentowych. Pojazdy elektryczne są również wyposażone w różne systemy klimatyzacji i systemy zarządzania akumulatorem, aby radzić sobie w ekstremalnych temperaturach.

ZASIĘG SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH ZIMĄ, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE ZIMĄ, SPADEK ZASIĘGU ZIMĄ, JAKI JEST ZASIĘG SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO ZIMĄ, EV, BEV, PHEV, TESLA MODEL 3, CHEVROLET BOLT EV, SPADEK ZASIĘGU SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO ZIMĄ, SPADEK ZASIĘGU SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO, OD CZEGO ZALEŻY ZASIĘG SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO, O ILE SPADA ZASIĘG SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO ZIMĄ
Utrata zasięgu samochodów elektrycznych w zimowych temperaturach. Kolor ciemnoniebieski: temperatury od -6 do -1°C, Kolor jasnoniebieski: temperatura 21°C. Oś pionowa: % zasięgu EPA. źródło: RECURRENT

Rady na efektywne użytkowanie aut elektrycznych zimą:

  1. Wstępne rozgrzanie akumulatora i kabiny przed wejściem do samochodu.
  2. Rozgrzanie baterii przed ładowaniem. Wiele samochodów ogranicza napięcie ładowania, gdy akumulator jest zimny.
  3. Używanie ogrzewania foteli i kierownicy, a nie tylko klimatyzacji. Jest to bardziej wydajny sposób ogrzania samochodu, zamiast zwykłego rozprowadzenia ciepłego powietrza po kabinie. Funkcje te zużywają mniej energii i kierują ciepłem na kierowcę lub pasażerów.
  4. Wyłączenie niektórych funkcji sprzętowych, takich jak składane lusterka boczne. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, lusterka mogą ulec uszkodzeniu lub mogą zamarznąć.
  5. Rada dla użytkowników Tesli: Jeśli zostawiamy samochód nieużytkowany na jakiś czas, warto zostawić go podłączanego do ładowania z ograniczeniem do 70%. Tesla ma bardzo aktywne zarządzanie temperaturą. Samochód może pobierać energię do ogrzania z gniazdka, zamiast korzystać z akumulatora.

źródło: RECURRENT