W pełni elektryczny Nissan ARIYA już w Polsce

0
NISSAN ARIYA POLSKI CENNIK, CENY NISSAN ARIYA, CENY NOWEGO NISSANA, ILE KOSZTUJE NISSAN ARIYA, ILE ZAPŁACIMY ZA NISSANA ARIYA, ILE KOSZTUJE NISSAN ARIYA W POLSCE, NISSAN ARIYA PLN, NOWY MODEL NISSANA CENA

ARIYA otwiera kolejny rozdział w historii bezemisyjnych samochodów Nissana. Ten w pełni elektryczny crossover pozwala na nowo odkryć potencjał pojazdu z napędem elektrycznym i oferuje wysoki poziom komfortu jazdy. W modelu ARIYA Nissan wykorzystał swoje doświadczenie w elektryfikacji i segmencie crossoverów, dzięki czemu nowy pojazd oferuje wyjątkowe właściwości jezdne oraz niezrównane zalety napędu elektrycznego.

Jazda EV: płynność i dynamika

Płyta podłogowa Nissana ARIYA – CMF-EV została stworzona specjalnie do samochodów elektrycznych. Umożliwia ona uzyskanie optymalnych parametrów w zakresie mocy, zasięgu oraz możliwości ładowania. Zadbano także o równowagę między komfortem jazdy a dynamiką i zwinnością. Trzy wersje modelu (ARIYA 2WD 63 kWh, ARIYA 2WD 87 kWh oraz ARIYA e‑4ORCE AWD 87 kWh) i zasięg do 533 km powinny zaspokoić oczekiwania szerokiego spektrum klientów.

NISSAN ARIYA POLSKI CENNIK, CENY NISSAN ARIYA, CENY NOWEGO NISSANA, ILE KOSZTUJE NISSAN ARIYA, ILE ZAPŁACIMY ZA NISSANA ARIYA, ILE KOSZTUJE NISSAN ARIYA W POLSCE, NISSAN ARIYA PLN, NOWY MODEL NISSANA CENA

ARIYA oferuje natychmiastowo dostępny wysoki moment obrotowy, co oznacza płynne, dynamiczne i niemal bezgłośne przyspieszanie oraz imponującą elastyczność. Nissan zadbał nie tylko o to, by zespół napędowy był wyjątkowo cichy. Dzięki temu w kabinie panuje sprzyjająca relaksowi jednolita cisza – nawet z tyłu.

ARIYA z baterią 87 kWh może odzyskać do 350 km zasięgu po 30‑minutowym ładowaniu szybką ładowarką DC (maksymalna moc ładowania to 130 kW). Zespół baterii trakcyjnej umieszczono w podłodze pomiędzy osiami, uzyskując rozkład masy 50/50 w wersji e‑4ORCE oraz niemal równie idealny w odmianach z napędem na przednie koła.

Klienci europejscy oczekują niezwykle reaktywnego układu kierowniczego i dużej zwrotności, a jednocześnie lepszej stabilności przy wyższych prędkościach. W wersjach modelu ARIYA przeznaczonych na Europę zwiększono siłę tłumienia amortyzatorów oraz zmodyfikowano stabilizatory, aby ograniczyć przechyły nadwozia. Inżynierowie Nissan Europe odpowiednio dobrali także charakterystykę sprężyn i układu kierowniczego, usztywniając go w czasie jazdy z wyższymi prędkościami.

NISSAN ARIYA POLSKI CENNIK, CENY NISSAN ARIYA, CENY NOWEGO NISSANA, ILE KOSZTUJE NISSAN ARIYA, ILE ZAPŁACIMY ZA NISSANA ARIYA, ILE KOSZTUJE NISSAN ARIYA W POLSCE, NISSAN ARIYA PLN, NOWY MODEL NISSANA CENA

Nowy kanon stylistyczny – ponadczasowy japoński futuryzm

Japońskie korzenie Nissana widoczne są w stylistyce zarówno nadwozia, jak i wnętrza. Ponadczasowy japoński futuryzm to koncepcja, która pozwoliła na nowo odkryć potencjał samochodu elektrycznego. Zarówno pod względem wzornictwa oraz połączyć estetykę z funkcjonalnością, tworząc atmosferę ekskluzywnej, otwartej przestrzeni.

ARIYA zaprojektowana została zgodnie z filozofią opartą o minimalizm, elegancję i subtelność. Kształty poszczególnych elementów dobrane zostały tak, aby zaakcentować nowoczesność pojazdu, zachowując jednocześnie jego ponadczasowy styl.

Komfortowe wnętrze oferuje wszystkim pasażerom niespotykaną w tej klasie pojazdów przestrzeń dzięki maksymalizacji wielkości kabiny. Od wentylowanych foteli projektowanych zgodnie z filozofią Zero Gravity i wzorcowej ilości miejsca na nogi po panoramiczny otwierany dach oraz przesuwaną elektrycznie środkową konsolę – wnętrze Nissana ARIYA jest przykładem nowego podejścia do harmonijnego połączenia komfortu i stylu.

Człowiek w centrum uwagi: technologie i rozwiązania

Dzięki najnowszym, zaawansowanym technologiom ARIYA jest samochodem przyjaznym kierującemu, skoncentrowanym na potrzebach użytkownika.

Kierowca może regulować ustawienie fotela, kierownicy oraz elektrycznie przesuwanej konsoli środkowej według własnych preferencji. Ustawienia mogą zostać zapisane w profilach użytkowników, co jest przydatne szczególnie w sytuacji, gdy z samochodu korzysta kilka osób. Na uwagę zasługuje także ergonomiczna, regulowana konsola, pełniąca funkcję podłokietnika wyposażonego w praktycznie ukrytą ładowarkę indukcyjną do telefonów komórkowych. Wraz z całą konsolą przesuwa się zamontowany na niej selektor przełożeń oraz sąsiadujący z nim panel dotykowych przełączników.

Monolityczny wyświetlacz modelu ARIYA składa się z dwóch ekranów – każdy o przekątnej 12,3” – na których prezentowane są najważniejsze informacje, jak stan naładowania baterii trakcyjnej, zasięg czy wskazówki nawigacji. Wyświetlanie wielu informacji w przejrzystym, poziomym układzie przypominającym falę ułatwia ich odczytywanie bez nadmiernego rozpraszania uwagi kierowcy. Samochód jest również wyposażony w rozbudowany wyświetlacz przezierny, który podaje praktyczne informacje w bezpieczny dla prowadzącego sposób.

Przeczytaj również: Nowa platforma Hyundaia zapewni o 50% większy zasięg EV

Na minimalistycznej desce rozdzielczej umieszczono dotykowe, haptyczne przyciski sterujące klimatyzacją, podświetlające się po uruchomieniu samochodu. Jedynie najważniejsze przełączniki, w tym pokrętło regulacji głośności oraz przyciski na kierownicy, zachowały swoją tradycyjną postać. Deska rozdzielcza z dyskretnym panelem sterowania wpisuje się w układ kabiny i podkreśla elegancję wnętrza, a dźwignia selektora przekładni dobrze leży w dłoni, zachęcając do przyjęcia zrelaksowanej pozycji za kierownicą.

Rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa

Zgodnie z przyjętą przez Nissana zasadą projektowania pojazdów maksymalnie uwzględniających potrzeby kierującego, ARIYA wyposażona została w pakiet inteligentnych systemów bezpieczeństwa. Wśród nich w standardzie znajdują się między innymi: automatyczny hamulec awaryjny z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów, system ostrzegania o możliwej kolizji podczas jazdy do przodu, system wykrywania zmęczenia kierowcy, interwencja w razie niezamierzonej zmiany pasa ruchu, ostrzeganie i interwencja w razie wykrycia pojazdu w martwym polu, rozpoznawanie znaków drogowych czy system ostrzegania o ruchu poprzecznym w trakcie cofania z funkcją awaryjnego hamowania.

Inteligentna integracja – usługi połączone i technologie wspomagające prowadzenie pojazdu

ARIYA oferuje także najnowocześniejsze technologie wspomagające kierowcę, w tym ProPILOT Assist z Navi-link, czyli jak dotąd najbardziej zaawansowaną wersję asystenta kierowcy Nissana dostępną w Europie. Standardowe wyposażenie obejmuje ponadto asystenta zjazdu ze skrzyżowania, system kamer 360°, inteligentny kluczyk I-Key, a w wyższej wersji wyposażenia także system reflektorów adaptacyjnych w technologii Full LED, wyświetlacz przezierny, jak również funkcję pamięci ustawień dla dwóch kierowców obejmującą ustawienia foteli, konsoli centralnej oraz lusterek.

Nowością jest funkcja inteligentnego planowania trasy uwzględniająca w czasie rzeczywistym różne czynniki, takie jak natężenie ruchu, warunki na drodze, dostępność stacji ładowania czy zapas energii w baterii trakcyjnej. Za pomocą aplikacji NissanConnect Services użytkownik może, przykładowo, zdalnie sterować klimatyzacją, procesem ładowania czy zamkami pojazdu. W samochodzie można również korzystać bezprzewodowo z Apple CarPlay oraz – za pośrednictwem kabla – z Android Auto.

Dotychczas zostało sprzedanych w Polsce 250 szt. modelu, czyli cały przydział przewidziany na ten rok dla naszego rynku. W październiku pierwsi klienci otrzymają swoje egzemplarze flagowego modelu Nissana.

Nissana Aria: dane techniczne

Specyfikacja techniczna na rynek europejskiARIYA 2WD 63 kWhARIYA 2WD 87 kWhARIYA e-4ORCE (AWD)* 87 kWh
Pojemność akumulatora (znamionowa)66 kWh91 kWh91 kWh
Pojemność akumulatora (użytkowa)63 kWh87 kWh87 kWh
Moc160 kW178 kW225 kW
Moment obrotowy300 Nm300 Nm600 Nm
Maksymalna prędkość obr. silnika elektrycznego13 52013 52013 520
Przyspieszenie (0-100 km/h)7,5 s7,6 s5,7 s
Maksymalna prędkość160 km/h160 km/h200 km/h
Zasięg (w cyklu mieszanym WLTP)do 403 kmdo 533 kmdo 500 km
Maksymalna masa całkowita przyczepy750 kg750 kg1500 kg
Długość4595 mm4595 mm4595 mm
Szerokość1850 mm1850 mm1850 mm
Wysokość1660 mm1660 mm1660 mm
Rozstaw osi2775 mm2775 mm2775 mm
Zwis przedni875 mm875 mm875 mm
Zwis tylny945 mm945 mm945 mm
Masa (w zależności od wersji i poziomu wyposażenia)1800 kg – 2300 kg1800 kg – 2300 kg1800 kg – 2300 kg
Rozstaw osi2775 mm2775 mm2775 mm
Pojemność bagażnika2WD: 468 l / 4WD: 415 l2WD: 468 l / 4WD: 415 l2WD: 468 l / 4WD: 415 l
Typ ładowarkiCCSCCSCCS
Moc szczytowa AC7,4/22 kW7,4/22 kW7,4/22 kW
Moc szczytowa DC130 kW130 kW130 kW
Doładowanie prądem stałym z 20% do 80% pojemności267 km w 30 min350 km w 30 min325 km w 30 min
Gwarancja na pojemność akumulator8 lat lub 160 000 km8 lat lub 160 000 km8 lat lub 160 000 km
Typ zawieszenia przedniegoNiezależne, kolumny MacPhersonaNiezależne, kolumny MacPhersonaNiezależne, kolumny MacPhersona
Typ zawieszenia tylnegoNiezależne, wielowahaczoweNiezależne, wielowahaczoweNiezależne, wielowahaczowe
Rozmiar opon (przód i tył)235/55 R19 lub 255/45 R20 (dostępne w opcji)235/55 R19 lub 255/45 R20 (dostępne w opcji)235/55 R19 lub 255/45 R20 (dostępne w opcji)

* Wartości szacunkowe – ostateczne dane zostaną podane po zakończeniu procesu homologacji. Więcej informacji o elektrycznym Nissanie ARIYA można znaleźć na stronie Nissana.