Od 2026 roku Australijczycy kupią jedynie elektryczne Volvo

0
VOLVO CARS, VOLVO CARS AUSTRALIA, COLVO CARS W AUSTRALII, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE VOLVO, VOLVO W AUSTRALII, SPRZEDAŻ ELEKTRYCZNYCH VOLVO

Od 2026 roku Volvo Cars będzie oferować w Australii wyłącznie samochody elektryczne. Jak zapowiada Volvo Australia, na tamtejszym rynku nie będą również wprowadzane żadne nowe modele spalinowe.

Przejście na w pełni elektryczne samochody w Australii nastąpi zatem cztery lata wcześniej, niż Volvo Cars planuje to zrobić na całym świecie. Niedawno miał tam premierę całkowicie elektryczny model C40 Recharge, jako drugi samochód elektryczny po już dostępnym XC40 Recharge. Volvo nie ma obecnie w ofercie żadnych innych modeli z napędem całkowicie elektrycznym.

Przeczytaj również: Polska: elektryczne ciężarówki Volvo pojadą dla IKEA

Prawdopodobnie do 2026 roku w Australii pojawią się trzy kolejne modele elektryczne: EX90, który ma zostać wkrótce zaprezentowany, kompaktowy elektryczny SUV i elektryczny sedan, który jeszcze nie został nazwany. To, że Volvo pracuje nad kompaktowym elektrycznym SUV-em, mniejszym od XC40, potwierdził były dyrektor generalny Hakan Samuelsson. Model ma być oparty na platformie Geely SEA. Jak dotąd spekulowano, że możliwe oznaczenie modelu to XC20. Australijskie media przypuszczają z kolei, że model zostanie wprowadzony na rynek jako EX30.

Sprzedaż 20 00 EV rocznie

Celem Volvo Australia jest sprzedawanie w przyszłości 20 000 całkowicie elektrycznych samochodów rocznie. Aby wesprzeć sprzedaż i serwis aut, wszyscy dealerzy Volvo w Australii mają otrzymać ładowarki DC o mocy co najmniej 75 kW.

Jak donosi portal Drive, niektórzy dealerzy podobno prosili firmę o równoległą sprzedaż samochodów benzynowych i elektrycznych tak długo, jak to możliwe. Pomimo tych informacji Volvo Australia podtrzymało swoją decyzję o przyspieszeniu sprzedaży wyłącznie aut elektrycznych. „Nie będziemy czekać do 2030 roku”, powiedział na konferencji prasowej Stephen Connor, dyrektor generalny Volvo Car Australia. „Dzisiaj dostrzegliśmy szansę na naszym rynku i nasi konsumenci są na nią gotowi. Tesla sprzeda w tym roku 20 000 samochodów, a australijski konsument szuka zmian. Konsumenci to już nie tylko mama i tata, to dzieci, które mówią rodzicom, co chcą, żeby kupili”.

W Europie w dwóch krajach Volvo Cars przestało już teraz sprzedawać samochody spalinowe: w Norwegii i Danii producent oferuje już tylko samochody całkowicie elektryczne i hybrydy typu plug-in.

źródło: drive.com.au