Polska: elektryczne ciężarówki Volvo pojadą dla IKEA

0
VOLVO TRUCKS, VOLVO SAMOCHODY CIĘŻAROWE, VOLVO ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI, VOLVO, ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI VOLVO, ZAMÓWIENIE NA ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI VOLVO, VOLVO ZASIĘG ELEKTRYCZNEJ CIĘŻARÓWKI, ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI VOLVO ZASIĘG, VOLVO VNR ELECTRIC, IKEA VOLVO WSPÓŁPRACA, IKEA POLSKA ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI, IKEA POLSKA CIĘŻARÓWKI EV, GRUPA RABEN CIĘŻARÓWKI ELEKTRYCZNE, IKEA, GRUPA RABEN

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie bezemisyjnego transportu ciężkiego. IKEA wprowadzi ciężkie elektryczne samochody ciężarowe Volvo do transportu wewnętrznego. Elektryczne ciężarówki Volvo pojadą w dwóch fabrykach – w Zbąszynku i Babimmoście. Transport będzie obsługiwać Grupa Raben. Wnioski z wprowadzonego pilotażu zostaną wykorzystane do późniejszej elektryfikacji transportu na dużą skalę.

IKEA jest bardzo dużym nabywcą usług transportowych, który dostarcza na całym świecie ponad dwa miliony przesyłek rocznie. Strategiczny cel klimatyczny firmy to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w transporcie produktów aż o 70% na przesyłkę do 2030 roku. Rokiem bazowym jest rok 2017 (z wyłączeniem dostaw ostatniej mili). Elektryfikacja transportu ciężkiego ma tu zatem kluczowe znaczenie.

Współpraca IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupy Raben

IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben rozpoczęły właśnie współpracę na rzecz wdrożenia pilotażowego projektu – wprowadzenia elektrycznych ciężarówek do transportu wewnętrznego pomiędzy dwiema polskimi fabrykami szwedzkiego giganta przemysłu meblowego. Samochody ciężarowe Volvo FM Electric będą służyły do ​​obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami IKEA Industry oddalonymi od siebie o 14 kilometrów. Fabryki znajdują się w Zbąszynku i Babimoście w zachodniej Polsce.

Przeczytaj również: Daimler pomoże wybrać odpowiednią stację ładowania

Z przyjemnością ogłaszamy tę współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwia nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na dużą skalę i jego współzależności w większej sieci transportowej” – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektor Zarządzający IKEA Industry Zbąszynek. 

VOLVO TRUCKS, VOLVO SAMOCHODY CIĘŻAROWE, VOLVO ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI, VOLVO, ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI VOLVO, ZAMÓWIENIE NA ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI VOLVO, VOLVO ZASIĘG ELEKTRYCZNEJ CIĘŻARÓWKI, ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI VOLVO ZASIĘG, VOLVO VNR ELECTRIC, IKEA VOLVO WSPÓŁPRACA, IKEA POLSKA ELEKTRYCZNE CIĘŻARÓWKI, IKEA POLSKA CIĘŻARÓWKI EV, GRUPA RABEN CIĘŻARÓWKI ELEKTRYCZNE, IKEA, GRUPA RABEN

Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z IKEA i Grupą Raben w kierunku bardziej zrównoważonych transportów ciężarowych. Zarówno IKEA, jak i Raben mają ambitne cele klimatyczne, podobnie jak Volvo. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzonej współpracy w przyszłości” – dodał Robert Grozdanovski, SVP Europe Central East & East w Volvo Trucks.

Pilotażowy projekt ruszy już jesienią

Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Pierwsza elektryczna ciężarówka wyruszy na trasę już jesienią. W planach jest oczywiście rozszerzenie floty, w oparciu o wnioski z przeprowadzonego pilotażu.

Dla Grupy Raben projekt ten jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji naszej własnej floty, zmierzającym do realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno naukowo przez ekspertów Science Based Targets (SBTi). Jest to również ważny projekt dla procesu transportu. Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą” – podkreślił Piotr Banasiak, Dyrektor Zarządzający Raben Transport.

Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym w 2019 roku. Była to jedna z pierwszych marek samochodów ciężarowych na świecie, która zaczęła działać w sektorze elektromobilności. Obecnie firma produkuje seryjnie sześć modeli pojazdów elektrycznych – najszerszą gamę w branży. Celem firmy jest, aby do 2030 roku połowę jej całkowitej sprzedaży samochodów ciężarowych stanowiły modele elektryczne.

źródło: cision.com