Daimler buduje magazyn energii składający się z baterii od elektrycznych Smartów

0
Obecnie już prawie każdy producent, który pracuje nad samochodami elektrycznymi, szuka sposobów wykorzystania technologii akumulatorów w innych produktach. Zaczęło się od „Tesla Energy” w 2015 roku, a teraz BMW, Renault, Nissan i kilka innych firm uruchomiły również podobne produkty.
Daimler ma swoją spółkę zależną „Mercedes-Benz Energy”. Firma ta zaprezentowała ostatnio imponujący projekt, który wykorzystuje akumulatory samochodowe do magazynowania energii.
Niemiecki producent na rzecz nowego magazynu energii wycofał 3000 baterii, które docelowo miały znaleźć się w 3 generacji elektrycznego Smarta.
Budowany magazyn energii ma na celu zrównoważenie dużej ilości energii, która nie jest stała, a pochodzi ze słońca i wiatru.
System jest podzielony na moduły, dlatego zainstalowane obecnie 1800 baterii może być już wpięte w sieć energetyczną. Daimler może stopniowo dodawać nowe akumulatory, przez co może powoli zwiększyć pojemność swojego magazynu energii. Oto jak wygląda projekt teraz:


Projekt ma się zakończyć w przyszłym roku, gdzie łącznie będzie podłączonych do sieci 3000 akumulatorów, a całkowita wydajność systemu będzie wynosić 17,4 MWh – dzięki czemu będzie to jeden z największych stacjonarnych systemów magazynowania energii z bateriami litowo-jonowymi w Europie.
Zestawy akumulatorów są produkowane przez spółkę zależną Daimler Accumotive.
Daimler nie jest pierwszą europejską marką, która ma zamiar wykorzystywać akumulatory od samochodów elektrycznych do tworzenia magazynów energii. Jego niemiecki rywal, BMW korzysta również z elektrycznych akumulatorów samochodowych do przechowywania energii. Na początku tego roku zaprezentowali projekt magazynu energii, wykorzystujący do 1000 pakietów baterii BMW i3, o którym pisaliśmy [tutaj].