Nissan testuje na świecie usługę Nissan energy, czyli zasilanie domów/budynków dzięki baterii w samochodzie

0

Nissan zaprezentował w tym tygodniu nowy projekt pilotażowy, który ma za zadanie umożliwić zasilanie budynku samochodem elektrycznym. Projekt nazywa się 'Nissan Energy’ i będzie współtworzony przez Nissana z nowym partnerem – Fermata Energy.

Kiedy Nissan wypuścił w zeszłym roku LEAFa drugiej generacji – jedną z głównych nowych funkcji była możliwość dwukierunkowego przesyłania energii.

Przez ostatni rok od wprowadzenia nowego LEAFa, nie było słychać zbyt wiele, żeby firma wykorzystywała tę funckję, ale teraz Nissan uruchamia nowy projekt „Nissan Energy”, aby w pełni wykorzystać potencjał samochodu.

Głównym celem jest zmniejszenie pobieranej energii podczas szczytowego zapotrzebowania. Dzięki wcześniejszemu naładowaniu baterii LEAFa na przykład ze źródeł odnawialnych, podłączenie go do domu może zapewnić energię nawet do 3 dni (w zależności od zużycia).

Oto prosta grafika, którą Nissan wypuścił na temat tej technologii:

Nissan zamierza teraz przetestować nowy system w trzech projektach pilotażowych:

1. USA: Nissan North America będzie pilotować wykorzystanie LEAFów, które będą wspomagać centralę Nissana w dodatkowe zasilanie. Będzie ono wykorzystane w szczytowym czasie zapotrzebowania na energię elektryczną. W dłuższej perspektywie ma to przynieść znaczne oszczędności.

2. Niemcy: Nissany LEAF będą wykorzystywane jako rezerwa mocy dla niemieckiej sieci elektroenergetycznej.

3. Japonia: Nissan będzie współpracował z partnerami, takimi jak firmy energetyczne i telekomunikacyjne, przeprowadzając testy systemów Vehicle-to-Grid (V2G) oraz „Wirtualne elektrownie” (VPP), aby potwierdzić a następnie promować możliwości pojazdów elektrycznych w celu zarządzania energią.

Nissan uważa, że floty samochodów należących na przykład do miasta, stoją bezużytecznie na parkingach przez zdecydowaną większość czasu. Jeśli miasta wymienią floty na Nissany LEAF i połączą je z budynkami dzięki urządzeniu Fermata, mogą w ten sposób zmniejszyć szczytowe zapotrzebowane na energię i zapewnić oszczędności dla miasta.