Lexus UX 300e – pierwszy samochód elektryczny od Toyota Group

0
Elektryczny Lexus UX 300e

Zaprezentowany na Auto Guangzhou 2019 crossover od Lexusa uzupełnia serię UX, która do tej pory składała się z wersji spalinowej i hybrydowej.

Pierwszy elektryk w Grupie Toyoty

Najnowszy model UX 300e będzie dopiero pierwszym pojazdem całkowicie elektrycznym od Toyota Group. Samochód ma trafić do sprzedaży w 2020 roku na rynek chiński oraz do wybranych krajów europejskich (również do Polski), a także w 2021 na rynek japoński. Cena nie została jeszcze ujawniona.

Lexus UX 300e – MOC, POJEMNOŚĆ BATERII I ZASIĘG

Silnik elektryczny o mocy 150 kW (204 KM) ma zapewnić dostępność 300 Nm momentu obrotowego. Bateria o pojemności 54,3 kWh według cyklu NEDC pozwoli na przejechanie 400 km. Realny zasięg będzie oscylował w granicach 200-300 km.Elektryczny Lexus z wolnym ładowaniem

Samochód ma obsługiwać szybkie ładowanie o mocy maksymalnej 50 kW (DC). Jak na pojazd planowany na rok 2020, jest to rozczarowująco słaby wynik. Konkurencja udostępnia dwa, a nawet trzy razy większe moce ładowania. Niemniej, ładowanie z pełną mocą uzupełni akumulator w ok. 50 min, a ładowanie standardowe o mocy 6,6 kW (AC), umożliwi naładowanie pojazdu, na przykład poprzez gniazdko domowe w 7 godzin.

Producent chwali się także zastosowaniem systemu zarządzania dźwiękiem. Wykorzystując fakt cichej pracy silnika elektrycznego, inżynierowie pracowali nad stłumieniem dźwięków pochodzących z zewnątrz, takich jak wiatr czy szum opon, by osiągnąć najwyższy komfort wewnątrz kabiny. Poza tymi detalami nie ujawniono więcej znaczących różnic między modelem elektrycznym, a wersją hybrydową czy spalinową.

Źródło: Lexus newsroom