Kia będzie oferować 11 czysto elektrycznych modeli do 2025

0

Koreański producent do 2025 roku planuje posiadać w swojej ofercie 11 modeli BEV. Jest to częścią zaprezentowanego niedawno „Planu S”, który zakłada również aby do tego czasu 25% sprzedaży samochodów stanowiła sprzedaż samochodów „przyjaznych środowisku” (tzn. samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybrydowych). Kia na realizację swojej strategii planuje wydać do 2025 roku około 22,5 mld euro.

Pierwszy zaprojektowany i zbudowany całkowicie od nowa samochód elektryczny zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2021 roku (obecnie Kia implementuje napęd elektryczny do modeli spalinowych i nie posiada w ofercie zbudowanego od podstaw „elektryka”). Elementem strategii Kii jest stopniowe odchodzenie od samochodów z silnikami spalinowymi w kierunku samochodów elektrycznych. Producent chce posiadać 6,6% udział w światowym rynku samochodów elektrycznych (wyłączając Chiny). Do 2026 roku południowokoreański koncern planuje osiągnąć światową sprzedaż na poziomie 500 000 samochodów czysto elektrycznych oraz milion samochodów przyjaznych dla środowiska rocznie.
Kia nie podała szczegółów dotyczących swojego pierwszego modelu BEV. Prawdopodobnie samochód ten będzie zbudowany na nowej platformie grupy Hyundai Kia „e-GMP” (tzn. samochód elektryczny z technologią 800 V). Wizualnie model ten będzie prawdopodobnie opierał się na koncepcie „Imagine by Kia” zaprezentowanym w marcu 2019 r.

Premiera pierwszego dedykowanego samochodu elektrycznego raczej nie oznacza końca modeli takich jak Niro i Soul, które są oferowane na jednej platformie zarówno jako pojazdy typu BEV, jak i w różnych wersjach hybrydowych (Soul jest również oferowany z silnikiem spalinowym). Platforma e-GMP nie będzie stosowana w przypadku wszystkich zapowiadanych pojazdów elektrycznych – oprócz „dedykowanych” pojazdów elektrycznych nadal będą istnieć modele „pochodne”.