Kia Charge – wszystko co musisz wiedzieć

0
KIA CHARGE, KIA CHARGE TARYFY, ŁADOWANIE KIA, KARTA KIA DO ŁADOWANIA, KIA CHARGE CENNIK ŁADOWANIA, KIA CHARGE CENNIK IONITY, KIA CHARGE APLIKACJA, APLIKACJA KIA CHARGE, KIA CHARGE ILE KOSZTUJE ŁADOWANIE, CENNIK ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, STACJE ŁADOWANIA, STACJE ŁADOWANIA IONITY, IONITY CENNIK ŁADOWANIA, ŁADOWARKI IONITY

Kia Charge to usługa ładowania dostępna dla kierowców elektrycznych aut marki Kia. To jedna karta dająca dostęp do niemal 320 000 punktów ładowania w całej Europie, w tym 1213 punktów w Polsce. To również dostęp do punktów ładowania na stacjach IONITY. Jak dokładnie wygląda oferta koreańskiego producenta?

Kolejny po Volkswagenie współudziałowiec sieci stacji IONITY to Kia, która ma w swojej ofercie trzy modele aut całkowicie elektrycznych – e-Niro, e-Soul oraz EV6.

Przeczytaj również: Volkswagen We Charge – wszystko co musisz wiedzieć

Ładowanie z kartą Kia Charge

Do korzystania z punktów ładowania w usłudze Kia Charge potrzebna jest oprócz karty również aplikacja Kia Charge. Kia, podobnie jak Volkswagen oferuje swoim klientom trzy opcje taryfowe, które różnią się wysokością miesięcznej stałej opłaty oraz wysokością stawek za kWh. Użytkownicy Kia Charge mają również oczywiście możliwość ładowania swoich samochodów na ultraszybkich stacjach ładowania IONITY (w Polsce na ten moment jest jedynie pięć lokalizacji z ładowarkami IONITY, a kolejne pięć jest w budowie). Jednak tutaj stawki nie różnią w zależności od wyboru opcji abonamentu, ale do każdej z trzech taryf jest możliwy do wykupienia dedykowany pakiet IONITY Power zmniejszający stawki za ładowanie w tej właśnie sieci.

Aplikacja Kia Charge

Użytkownik aplikacji Kia Charge może w niej wyszukiwać publiczne stacje ładowania oraz sprawdzać ich dostępność w czasie rzeczywistym. Możliwa jest również kontrola nad kosztami ładowania, gdyż w aplikacji mamy dostęp do listy wszystkich przeprowadzonych sesji ładowań.

Co ciekawe, Kia zmniejszyła ceny za ładowanie w Polsce w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku w związku z obniżką podatku VAT z 23% do 5%. Zmniejszone ceny są widocznie na mapie stacji ładowania oraz w aplikacji Kia Charge.

Przeczytaj również: Ile kosztuje ładowanie EV na publicznych stacjach AC i DC w Polsce? [AKTUALIZACJA]

Jak deklaruje Kia, energia do ładowania samochodów elektrycznych podczas każdej sesji pochodzi w 100% z OZE. Producent podaje, że w każdym procesie ładowania równoważna ilość zużytej energii jest przekazywana do sieci elektrycznej jako ekologiczna energia elektryczna (przy pomocy tzw. świadectwo pochodzenia).

Taryfy ładowania Kia Charge

Kia Charge Easy

 • Opłata miesięczna: 0 zł
 • Stawka za ładowanie w punktach dostępnych w Kia Charge:

W kraju zamieszkania: indywidualne stawki zależne od operatora + 2,14 zł dopłaty za sesję ładowania

Za granicą: indywidualne stawki zależne od operatora + dopłata za sesję ładowania w walucie danego kraju ok. 0,50 euro

 • Ładowanie na IONITY: 3,51 zł/kWh
 • Dla kogo: Dla użytkowników, którzy ładują swój samochód głównie w domu lub w pracy i używają go do pokonywania raczej krótkich dystansów.
 • Brak minimalnego czasu trwania umowy.

Kia Charge Plus

 • Opłata miesięczna: 17 zł
 • Stawka za ładowanie w punktach dostępnych w Kia Charge:

W kraju zamieszkania: indywidualne stawki zależne od operatora

Za granicą: indywidualne stawki zależne od operatora + dopłata za sesję ładowania w walucie danego kraju ok. 0,50 euro

 • Ładowanie na IONITY: 3,51 zł/kWh
 • Dla kogo: Dla użytkowników, którzy ładują swój samochód głównie na publicznych stacjach ładowania i chcą skorzystać z dobrych cen od wielu różnych dostawców usług ładowania.
 • Brak minimalnego czasu trwania umowy.

Kia Charge Advanced

 • Opłata miesięczna: 29,95 zł
 • Stawka za ładowanie w punktach dostępnych w Kia Charge:

W kraju zamieszkania: ładowanie AC – 0,90 zł/kWh (+0,30 zł/min od 180 min); ładowanie DC – 1,80 zł/kWh (+0,30 zł/min od 45 min)

Za granicą: indywidualne stawki zależne od operatora + dopłata za sesję ładowania w walucie danego kraju ok. 0,50 euro

 • Ładowanie na IONITY: 3,51 zł/kWh
 • Dla kogo: Dla użytkowników, którzy intensywnie korzystają z ładowania na publicznych stacjach ładowania i często jeżdżą w długie dystanse.
 • Brak minimalnego czasu trwania umowy.

IONITY POWER

Opcjonalny pakiet, który można subskrybować po zakończeniu rejestracji (niezależnie od posiadanej taryfy):

 • IONITY Power: 58 zł/miesiąc
 • Ładowanie HPC: 1,35 zł/kWh
 • Czas trwania umowy: 12 miesięcy

Porównując ofertę Kii do tego, co oferuje Volkswagen, w każdej taryfie Kia Charge obowiązuje stała stawka za ładowanie na stacjach IONITY. Istnieje jednak możliwość dokupienia pakietu IONITY Power, który umożliwia ładowanie ze znacznie niższą stawką. Na ten moment w Polsce sieć IONITY nie jest na tyle rozwinięta, aby mogła konkurować chociażby pod względem dostępności z innymi sieciami. Jeśli jednak dany użytkownik elektrycznej Kii dużo podróżuje po zachodniej Europie, wykupienie pakietu IONITY Power nabiera zdecydowanie większego sensu.

Źródło: kia