Gigantyczny kontrakt Ubera z Nissanem podpisany

0
Uber

Firma Uber podpisała umowę z Nissanem na wprowadzenie do swojej floty 2000 LEAFów przeznaczonych dla kierowców korzystających z aplikacji w Wielkiej Brytanii. Chociaż umowa jest technicznie dostępna dla wszystkich kierowców w kraju, głównie skierowana jest przede wszystkim do osób pracujących w Londynie. Co prawda nie są znane jeszcze jej szczegóły, ale Uber zamierza dopłacić kierowcom do zakupu LEAFa ze specjalnego funduszu założonego w zeszłym roku.

Przeczytaj też: Uber wprowadza dodatkową opłatę za przejazd by wspierać zakup aut elektrycznych dla swoich kierowców

Umowa z Nissanem pojawia się w trudnym momencie dla firmy. Uber sądzi się z Transport for London (TfL) aby nie została mu zabrana licencja w stolicy Wielkiej Brytanii za brak „solidnej ochrony bezpieczeństwa pasażerów”. Co prawda amerykański gigant odwołał się od tej decyzji i może jeszcze cały czas wykonywać działalność w mieście, ale postępowanie w tej sprawie nadal trwa.

W 2018 roku firma ogłosiła plany obciążenia pasażerów w Londynie kwotą w wysokości 15 pensów za milę za każdą podróż, aby pomóc swoim kierowcom zmienić samochody spalinowe na elektryczne. Opłata ta jak dotąd pomogła zebrać firmie ponad 80 milionów funtów. Jest to część szerszego nacisku Ubera na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w stolicy Wielkiej Brytanii. Firma już jakiś czas temu zapowiedziała również, że wszystkie należące do niej pojazdy w Londynie do 2025 roku będą w pełni elektryczne.
Jakby tego było mało, Uber dodał, że na mocy umowy z Nissanem, wszystkie LEAFy zostaną wyprodukowane w fabryce w Sunderlandzie, która zmaga się obecnie z dużymi problemami finansowymi. Oznacza to, że jeśli Uberowi zostanie zabrana licencja, nie zrealizuje on zamówienia u japońskiego producenta w wyniku czego fabryka może zostać szybciej zamknięta.

Wysiłki firmy na rzecz czystej energii nie są dziełem przypadku. Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, postawił sobie za cel oczyszczenie brudnego powietrza w stolicy, nakładając ścisłą dzienną opłatę w wysokości £12,50 na kierowców starszych aut spalinowych, którzy chcą wjechać do tzw. strefy ultra niskiej emisji w centrum miasta.

Źródło: cnbc