Tesla podpisuje umowę na dostawy baterii z CATL. Giełda szaleje!

0
Tesla, catl, baterie, fabryka, Tesla nawiązała współpracą z chińskim dostawcą baterii CATL
Tesla nawiązała współpracą z chińskim dostawcą baterii CATL

Reuters ogłosił, że CATL (Amperex Technology Co. Limited), czyli jeden z największych na świecie dostawców baterii podpisał umowę z Teslą.

Tesla nawiązuje współpracę z CATL na dostawy baterii

Umowa ma dotyczyć dostaw baterii przez dwa lata, począwszy od lipca bieżącego roku do czerwca 2022 roku. Co ważne, w umowie nie ma żadnego zapisu ograniczającego wolumen dostaw. Oznacza to, że Tesla będzie mogła kupić tyle baterii ile tylko będzie chciała.

Rekordowe zapotrzebowanie Tesli na baterie w 2020 r.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla kalifornijskiego producenta. Jak mogliśmy dowiedzieć się w zeszłym tygodniu podczas publikacji wyników za czwarty kwartał 2019 roku (pisaliśmy o tym tutaj) – Tesla zamierza w 2020 roku dostarczyć ponad 500 000 samochodów.
Firma twierdzi, że do połowy 2020 roku produkcja Modeli 3 i Y w Gigafactory we Freemont powinna osiągnąć wielkość ok. 500 tys. szt. rocznie. Do tego sprzedaż Modeli S i X w 2019 r. wynosiła ok. 90 tys. sztuk. Dodatkowo Gigafactory w Chinach jest już w stanie produkować ok. 150 tys. Modeli 3 rocznie, a Model Y w chińskiej fabryce będzie produkowany od 2021 roku.

Tak ogromna produkcja w 2020 roku wymagać będzie rekordowych dostaw baterii, dlatego firma Elona Muska stara się zabezpieczyć dostawy tego strategicznego elementu auta elektrycznego u wielu dostawców. Oprócz CATL, firma współpracuje w zakresie dostaw akumulatorów z LG Chem oraz ich wieloletnim partnerem – firmą Panasonic.

Tesla to oprócz aut elektrycznych również magazyny energii

Warto pamiętać, że Tesla to nie tylko przedsiębiorstwo specjalizujące się w autach elektrycznych. Firma działa też w branży energetycznej i dostarcza na światowy rynek magazyny energii. W roku 2019 kalifornijska spółka technologiczna dostarczyła magazyny energii o pojemności aż 1,65 GWh. Był to również pod tym względem rekordowy rok dla Tesli, ponieważ to lepszy wynik niż łączna sprzedaż magazynów we wszystkich poprzednich latach istnienia firmy.

Tesla najgorętszą spółką na giełdzie

Od wielu tygodni akcje Tesli rosną na giełdzie w zawrotnym tempie. Informacja o współpracy z CATL również dołożyła swoją cegiełkę do wzrostów akcji. Dzięki tej informacji giełda wystartowała z poziomu $680 i urosła o blisko 20% kończąc sesję z wynikiem $780.

Tesla, giełda, akcje, Wykres wzrostu akcji Tesli po informacji o współpracy firmy z CATL, baterie, giełda, akcje, hossa
Wykres wzrostu akcji Tesli po informacji o współpracy firmy z CATL. Źródło: stooq.pl