Ekoen otwiera najnowocześniejszą stację ładowania w Polsce

0
Ekoen, Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin, ekoenergetyka, elektrmobilność, ładowarka, moc, CCS, Chademo

Po zeszłotygodniowym uruchomieniu elektrycznej floty taxi „Evity” w Zielonej Górze, Ekoenergetyka nie zwalnia tempa i oficjalnie otworzyła dzisiaj najnowocześniejszy hub ładowania w Polsce.

Ekoen – nowa spółka Ekoenergetyka-Polska

Ekoen – tak się nazywa kolejna spółka córka Ekoenergetyki, która zajmować się będzie rozwojem hubów z tylko i wyłącznie szybkimi stacjami ładowania DC. Pierwsza stacja ładowania Ekoen znajduje się w Nowym Kisielinie przy ul. Rozwojowej 9. Jest to miejsce zlokalizowane przy siedzibie firmy Ekoenergetyka Polska.

Ekoen, Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin, ekoenergetyka, elektrmobilność, ładowarka, moc, CCS, Chademo, STACJA TANKOWANIA WODORU, WODÓR
Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin. Moc od 50 do nawet 350 kW (wkrótce)

Hub zawiera aż 5 stanowisk ze stacjami o różnych mocach – od 50 kW do 150 kW. Jak powiedział prezes Ekoen – Adam Olszewski, Ekoen będzie stawiać również ultraszybkie stacje ładowania o mocy 350 kW. Nie planujemy uruchamiana na stacjach Ekoen ładowarek wolniejszych czy też o mniejszej mocy niż 50 kW DC, a obok nich zawsze będą stały ładowarki 100 kW, 150 kW. Za kilkanaście tygodni tutaj planujemy również wybudowanie ładowarki 350 kW. Jedyny powód dla którego taka ładowarka jeszcze nie została postawiona to dlatego, że nie mogliśmy znaleźć w okolicy takiego auta, które mogłoby skorzystać z takiej mocy.

W przyszłości również wodór

Z kolei prezes Ekoenergetyki – Polska Bartosz Kubik powiedział, że na stacjach Ekoen pojawią się również punkty tankowania wodoru. – Ekoen to stacje paliw alternatywnych nie tylko energii elektrycznej, dlatego w odpowiednim rynkowo momencie będziemy również na tych stacjach budowali punkty tankowania wodorem. 

Cena za ładowanie

Ekoen chce wprowadzić klarowny system opłat. Nie ma on polegać na subskrypcji, abonamentach, kartach czy aplikacjach. Płatność ma być bardzo prosta, tj. po zakończonym ładowaniu kierowca chcąc zakończyć sesję będzie płacił kartą za pobraną energię. Energia elektryczna pobrana do samochodu ma być rozliczana „za kilowatogodzinę”. Cena za 1 kWh na tej konkretnej stacji wynosi obecnie 1,59 zł/kWh. Ceny na kolejnych stacjach mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Ekoen, Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin, ekoenergetyka, elektrmobilność, ładowarka, moc, CCS, Chademo
Cena za ładowanie. 1,59 zł/kWh. Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin

Bistro na spędzenie czasu podczas ładowania

Niekiedy stacje ładowania są zlokalizowane w miejscach, gdzie nie ma możliwości spędzenia czasu inaczej niż w samochodzie. Ekoen przy stacjach ładowania stworzyła bistro, gdzie podróżujący podczas czekania aż ich samochód się naładuje, będą mogli zjeść lub czegoś się napić. Co więcej, w bistro umieszczony został ekran, który wyświetla m.in. stan naładowania baterii samochodów na każdym stanowisku. Dzięki temu kierowca nie będzie musiał iść do samochodu lub włączyć aplikacji, żeby sprawdzić w jakim stopniu w danym momencie ma naładowany akumulator. Dodatkowo w pomieszczeniu, gdzie znajduje się bistro jest również VIP room, w którym znajdują się np. kanapy, biurko czy komputer.

Ekoen, Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin, ekoenergetyka, elektrmobilność, ładowarka, moc, CCS, Chademo
Ekran pokazujący stan naładowania baterii na każdym stanowisku. Stacja ładowania Ekoen, Nowy Kisielin