EQV – największa gwiazda wśród elektryków

0
fot. Maciej Lubczyński

Małe, miejskie auta elektryczne coraz częściej widać na ulicach. Ale elektryczny van z zasięgiem 356 km? To zupełna inna jazda – oferuje ją największa osobówka na prąd: Mercedes-Benz EQV, już dostępny w Polsce.

Elektromobilność rozwija się coraz bardziej dynamicznie – z jednej strony za sprawą udoskonalania technologii, z drugiej dzięki wsparciu w postaci dopłat państwowych (link) Oba te czynniki decydują o tym, że także w Polsce coraz więcej klientów zarówno prywatnych, jak i biznesowych rozważa zakup elektryka. Dotychczas na rynku jednak dostępne były przede wszystkim nieduże, kompaktowe miejskie samochody o niewielkim zasięgu – lub pojazdy dostawcze, takie jak eVito czy eSprinter, o zastosowaniach komercyjnych. Mercedes-Benz EQV (link) całkowicie odmienia ten sektor motoryzacji – to największy osobowy samochód na prąd na rynku.

Klienci prywatni wreszcie mają do dyspozycji przestronnego, elektrycznego vana, który spełni oczekiwania zarówno rodzin, jak i miłośników aktywnej rekreacji, którzy przewożą więcej sprzętu, a także firm oferujących luksusowe usługi przewozu pasażerów. EQV nie tylko zapewnia komfortową przestrzeń, ale przede wszystkim funkcjonalny zasięg 356 km oraz możliwość uzupełnienia energii na stacji szybkiego ładowania do 80 proc. w ciągu zaledwie 45 minut – czyli tyle, ile zwykle zajmuje przerwa w podróży na obiad. Przed miłośnikami pojazdów elektrycznych otwierają się zatem zupełnie nowe perspektywy.

Elektryczny van Mercedesa debiutuje z długim rozstawem osi i dopuszczalną masą całkowitą 3500 kg. Silnik o maksymalnej mocy 150 kW (204 KM) pozwala rozwinąć prędkość do 160 km/h, co umożliwia żwawe poruszanie się po trasach poza miastem. Maksymalny moment obrotowy wynosi do 362 Nm. Od lipca EQV jest dostępne w Polsce – w cenie już 343 219 zł (w tym 23% VAT) z kablem do ładowania w standardzie, a w ramach promocji specjalnej pierwsi klienci wraz z samochodem otrzymają ładowarkę MB Wallbox Home za 1 zł. EQV można oczywiście naładować też za pomocą zwykłego gniazdka – jednak dzięki ładowarce naściennej odzyska energię trzy razy szybciej.

fot. Maciej Lubczyński

EQV 300 to już drugi model Mercedesa oferowany pod marką technologiczną EQ – jako pierwszy w tej rodzinie pojawił się EQC. W EQV już na pierwszy rzut oka widać bliskie pokrewieństwo ze starszym bratem – awangardowy, oryginalny design, z charakterystycznym czarnym grillem z chromowanymi żebrami to znak rozpoznawczy rodziny EQ. Wnętrze utrzymane jest w podobnej stylistyce.

Na zasięg pojazdu 356 km spory wpływ ma też kierowca, bo EQV to samochód inteligentny i potrafi odzyskiwać utraconą energię w trakcie jazdy. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas wytracania prędkości lub hamowania mechaniczny ruch obrotowy zamieniany jest w energię elektryczną – która zasila akumulator. O poziomie tej rekuperacji decyduje właśnie kierowca, wybierając odpowiedni tryb jazdy za pomocą manetek za kierownicą. Szczególnie cenna jest pod tym względem nowa funkcja D AUTO – w trybie tym nawigacja i kamera współpracują ze sobą, dostosowując siłę rekuperacji do sytuacji na drodze – w czasie rzeczywistym. Oprócz tego dostępne są cztery programy jazdy, które umożliwiają kierowcy indywidualny wybór między maksymalnym komfortem a maksymalnym zasięgiem.

Co więcej, o to by podróżującym zawsze wystarczyło energii, żeby dotrzeć do celu, dba także Inteligentna nawigacja EQ. Łączy ona dane o aktualnym stanie naładowania akumulatora, informacje pogodowe oraz o infrastrukturze ładowania, automatycznie obliczając najlepszą trasę, z małą liczbą przystanków na ładowanie i krótkimi czasami ładowania. Aby podróż była wygodniejsza, system podpowiada przede wszystkim stacje szybkiego ładowania.

Wnętrze EQV stanowi połączenie komfortu, oryginalnego designu i funkcjonalności. Ponieważ akumulator litowo-jonowy został zainstalowany pod podłogą pojazdu, w żaden sposób nie ogranicza przestrzeni w kabinie. W zależności od potrzeb, siedzenia można skonfigurować albo na potrzeby rodzinnej wycieczki, albo ustawić tak, by goście hotelowi mogli wygodnie dojechać na lotnisko. Na pokładzie EQV może podróżować maksymalnie aż 8 osób.

fot. Maciej Lubczyński

W tym doskonale cichym i nowoczesnym wnętrzu tym większe pole do popisu ma też system multimedialny MBUX ze sterowaniem głosowym, które można uruchomić, wypowiadając hasło: Hej, Mercedes. System świetnie rozpoznaje zwroty potoczne i np. bez trudu znajdzie głodnym pasażerom najbliższą restaurację, a zmarzniętym – podgrzeje temperaturę w kabinie. Umieszczona w menu głównym 10,25-calowego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości ikonka EQ to serce systemu. Stąd kierowca ma dostęp do określonych sekcji i ustawień. Obejmują one m.in.: aktualny poziom ładowania, ustawienie czasu wyjazdu oraz wyświetlanie historii przepływu i zużycia energii. MBUX wykorzystuje także swoje zalety poza pojazdem w połączeniu z aplikacją Mercedes me. Z salonu lub biura kierowcy EQV mogą planować swoje miejsca docelowe, wprowadzić godzinę odjazdu i ustawić pożądaną temperaturę we wnętrzu.

fot. Maciej Lubczyński

Mercedes-Benz EQV dzięki swej funkcjonalności i imponującemu zasięgowi wnosi nowy standard w segmencie pojazdów elektrycznych – zapewnia codzienną mobilność klasy premium, bez ograniczeń. A także bez hałasu i spalin, co z pewnością docenią przyszłe pokolenia.

Podstawowe dane 

Moc150 kW (204 KM)
Prędkość maksymalna160 km/h
Emisja CO20 g/km
Średnie zużycie energii elektrycznej 28,2 kWh/100 km
Zasięg 1356 km
Czas ładowania w MB Wallbox Home
lub publicznej stacji ładowania
(ładowanie AC, 11 kW)
< 10 godz.
Czas ładowania w stacji
szybkiego ładowania (DC, 110 kW)
< 45 min (stan naładowania 10-80%)
Dopuszczalna masa całkowita3500 kg
Maksymalna liczba osób na pokładzie8
Cenaod 343 219 zł (w tym VAT)

1Zużycie energii i zasięg zostały określone na podstawie rozporządzenia 2017/1151/UE. Zużycie energii i zasięg zależą od konfiguracji pojazdu. Rzeczywisty zasięg jest dodatkowo zależny od indywidualnego sposobu jazdy, sytuacji na drodze i warunków drogowych, temperatury zewnętrznej, korzystania z klimatyzacji/ogrzewania itp. i może się różnić.