Luksemburg uzależnia wysokość dopłat do zakupu samochodów elektrycznych od ich zużycia energii

0
LUKSEMBURG DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, LUKSEMBURG, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE W LUKSEMBURGU

Rząd Luksemburga przedłużył o kolejny rok program dotacji na zakup pojazdów elektrycznych. Wysokość dopłat do zakupu BEV będzie zależała od zużycia energii elektrycznej. Wsparcie dla hybryd typu plug-in będzie dostępne tylko do końca tego roku.

W maju 2020 roku w ramach programu pomocowego mającego na celu ograniczenie skutków pandemii rząd Luksemburga podwyższył wysokość dopłaty do zakupu samochodów całkowicie elektrycznych z 5000 do 8000 euro. Kwota ta nadal obowiązuje, ale jedynie dla modeli, których zużycie energii jest mniejsze od 18 kWh/100 km. Dla samochodów o większym zużyciu energii dotacja wynosi 3000 euro.

Podwyższona dopłata dla rodzin wielodzietnych

Ministerstwo Środowiska co jakiś czas dokonuje rewizji programu dopłat. Teraz jego zmieniona formuła ma za zadanie promować głównie małe i średnie, bardziej wydajne samochody. Rząd Luksemburga stara się również uwzględnić w większym stopniu aspekty środowiskowe i społeczne. Pojawił się nowy przepis, mówiący o tym, że samochody wyłącznie elektryczne z siedmioma lub z większą liczbą miejsc mają być dotowane kwotą 8 000 euro, niezależnie od ich zużycia energii elektrycznej. W ten sposób Ministerstwo chce uwzględniać potrzeby rodzin wielodzietnych. Osoby zgłaszające chęć otrzymania dopłaty muszą być częścią gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej pięciu osób.

Dotacja dla PHEV

Hybrydy typu plug-in o emisji CO2 do 50 g/km mogą liczyć na dotację w kwocie jedyne 1500 euro (poprzednio było to 2500 euro) – i to tylko do końca tego roku. Dopłata będzie dostępna tylko dla pojazdów PHEV zakupionych i zarejestrowanych między 1 kwietnia a 31 grudnia.

Nowe przepisy dla pojazdów typu BEV mają zastosowanie do wszystkich pojazdów zamówionych w okresie od 1 kwietnia 2021 r. Do 31 marca 2022 r., których pierwsze dopuszczenie do ruchu nastąpi przed końcem 2022 r. Wcześniej o przyznanie dotacji można było ubiegać się po siedmiu miesiącach od zakupu, teraz wnioski można składać od razu. Maksymalny czas rozpatrywania wniosku to 12 miesięcy.

Szacowany budżet programu dopłat to 58 mln euro. Obecnie tylko 3-4% pojazdów zarejestrowanych w Luksemburgu to pojazdy typu BEV i PHEV. Do 2030 roku rząd chce zwiększyć ten udział do 49%. Luksemburg jest również jednym z dziewięciu krajów UE (Holandia, Austria, Belgia, Dania, Grecja, Malta, Irlandia, Litwa i Luksemburg), które niedawno podpisały inicjatywę wzywającą Komisję Europejską do wyznaczenia daty wycofania ze sprzedaży aut spalinowych.

źródło: electrive.com