Prezydent USA Biden ogłosił plan inwestycji w elektromobilność o wartości 174 miliardów dolarów

0
JOE BIDEN, USA ELEKTROMOBILNOŚĆ, INWESTYCJE USA W ELEKTROMOBILNOŚĆ

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie przedstawił plan inwestycyjny o wartości 2 bilionów dolarów, za pomocą którego chce fundamentalnie zmodernizować amerykańską infrastrukturę i pobudzić wzrost gospodarczy. 174 miliardy dolarów z tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwój elektromobilności, w tym m.in. na budowę perspektywie do 2030 roku krajowej sieci 500 000 stacji ładowania.

Oprócz dotacji dla władz państwowych, samorządowych oraz sektora prywatnego na budowę pół miliona stacji ładowania, część środków zostanie przeznaczona również na wsparcie producentów samochodów przy tworzeniu krajowych łańcuchów dostaw surowców (modernizacje fabryk do produkcji pojazdów elektrycznych i akumulatorów) oraz na dotacje i ulgi podatkowe na zakup samochodów elektrycznych produkcji amerykańskiej.

Już w trakcie kampanii Bidena wspomniano o planowanych inwestycjach. Przyjęty plan modernizacji amerykańskiej infrastruktury jest uważany za ważny krok nowej administracji USA w kierunku dekarbonizacji gospodarki tego kraju w perspektywie do 2050 roku. Przez długi czas zakładano, że poprzednio obowiązujący system ulg podatkowych na zakup samochodu elektrycznego zostanie odnowiony lub wznowiony. Z przyjętego planu wynika jednak, że nie będzie on dotyczył tylko ulg podatkowych, ale także bezpośrednich dopłat do zakupu pojazdu.

Przeczytaj też: Joe Biden zapowiada wymianę ok. 645 tys. samochodów rządowych na pojazdy elektryczne

Plan zakłada również zastąpienie 50 000 pojazdów transportu publicznego (napędzanych silnikami wysokoprężnymi) pojazdami elektrycznymi, elektryfikację floty federalnej, w tym pojazdów poczty i zelektryfikowanie co najmniej 20 procent krajowej floty autobusów szkolnych.

Jeśli chodzi o inwestycje w szeroko pojętą mobilność, zmodernizowane mają zostać drogi i mosty. Ponadto zniesione zostanę ulgi podatkowe dla paliw kopalnych. Kompleksowy program infrastrukturalny obejmuje również rozwój odnawialnych źródeł energii i kolei, a także rozwój nowoczesnych elektrowni jądrowych.

źródło: electrive.com