Francja chce zostać wiodącym producentem samochodów elektrycznych

0
FRANCJA, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE FRANCJA, FRANCUSKIE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, PAKIET INWESTYCYJNY W ELEKTROMOBILNOŚĆ FRANCJA, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, BEV, PHEV, REKLAMA SAMOCHODÓW ZAKAZ, REKLAMA SAMOCHODÓW WE FRANCJI OSTRZEŻENIE, REKLAMY SAMOCHODÓW WE FRANCJI NOWE PRAWO, REKLAMA SAMOCHODÓW WE FRANCJI

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił 30 miliardowy plan inwestycyjny na modernizację gospodarczą kraju. Część planu dotyczy również branży eMobility. Do 2030 roku we Francji mają zostać wyprodukowane dwa miliony pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Przedstawiony przez Macrona plan inwestycyjny nosi tytuł „Francja 2030” i ma przede wszystkim na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłowej kraju oraz rozwój technologii przyszłości. Z całego pakietu 30 miliardów euro 4 miliardy mają być zainwestowane w sektor transportu. Prezydent zapowiedział, że do 2030 r. we Francji wyprodukowanych zostanie dwa miliony samochodów elektrycznych i hybrydowych, głównie dzięki trzem francuskim gigafabrykom baterii. Macron zapowiedział również powstanie do 2030 roku pierwszego francuskiego samolotu niskoemisyjnego.

Pieniądze z planowanego pakietu inwestycyjnego mają być dostępne w ciągu najbliższych pięciu lat. Pierwsze pożyczki – od 3 do 4 miliardów euro – zostaną uwzględnione w budżecie od 2022 roku. Na razie plan został nakreślony jedynie w skrócie, dalsze szczegóły mają zostać opracowane do końca roku.

Największym obszarem zapowiadanych inwestycji jest energetyka. Na modernizację systemu energetycznego ma zostać wydanych 8 miliardów euro. Celem jest, jak to ujął prezydent, „niskoemisyjna i odporna Francja”. Kraj nadal wiąże wielkie nadzieje z sektorem jądrowym, który może liczyć na 1 miliard euro z pakietu inwestycyjnego.

Opierając się właśnie na energetyce jądrowej, Francja chce zostać do 2030 roku europejskim liderem rynku zielonego wodoru. W tym celu Macron zamierza zbudować w kraju co najmniej dwie gigafabryki. Co ciekawe, francuski prezydent stwierdził, że ​​„energia odnawialna w Europie nigdy nie będzie wystarczająca”, aby wyprodukować wystarczającą ilość zielonego wodoru. Mimo to Francja chce zainwestować 500 milionów w gospodarkę wodorową.

Francja dąży do zmniejszenia emisji CO2 w przemyśle o 35% w latach 2015-2030. Jak dotąd osiągnięto tylko 4% redukcję.

źródło: electrive.com