Francja ogranicza dotacje na samochody elektryczne

0
FRANCJA, DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, WIRUS

Zaledwie kilka miesięcy temu francuski rząd podjął decyzję o zwiększeniu dotacji na samochody elektryczne i hybrydy typu plug-in nawet do 7 000 euro (pisaliśmy o tym TUTAJ), a tymczasem właśnie ogłoszono, że od 2021 r. zostaną one obniżone. Dotacje zostaną utrzymane nadal na wysokim, ale stopniowo zmniejszającym się poziomie, ponieważ ten typ pojazdów staje się coraz bardziej konkurencyjny w porównaniu do modeli z silnikami spalinowymi. Jednocześnie Francja zaostrza kary za emisję CO2.

Przeczytaj też: Niemcy podwyższają dopłaty do pojazdów elektrycznych – nawet 9 tys. euro

Francja ogranicza dotacje na samochody elektryczne

W przyszłym roku dotacja na zakup samochodów elektrycznych zostanie zmniejszona z 7 000 euro do 6 000 euro, a następnie do 5 000 euro w 2022 r. Francuski rząd zmniejszy również o połowę dotację na hybrydy plug-in – do 1000 euro. Dotacja ta będzie obowiązywała tylko przy zakupie pojazdów, które kosztują maksymalnie 45 000 euro.

Nastąpi również obniżenie dotacji dla flot firmowych. Rząd dopłaci 1000 euro w ciągu najbliższych dwóch lat zamiast obecnego wsparcia w wysokości 5000 euro. Jedyne, co pozostaje niezmienne, to zachęta – dopłata do przejścia na pojazdy elektryczne dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, w wysokości 3000 euro.

Podobnie jak Niemcy, Francja zdecydowała się zwiększyć dotacje w maju 2020 r. w ramach planu restrukturyzacji przemysłu motoryzacyjnego. Była to odpowiedź na spadek sprzedaży spowodowany panującą pandemią. Przez pewien czas popyt na samochody elektryczne był dodatkowo stymulowany przez program złomowania dla osób prywatnych. Według statystyk CCAF, pojazdy elektryczne stanowiły 6,1% nowych rejestracji na rynku francuskim w pierwszych ośmiu miesiącach roku – w porównaniu do zaledwie 1,9% w 2019. Hybrydy plug-in również zyskały na popularności.

Źródło: electrive